Hanka (42) měla šílené bolesti očí a roztroušenou sklerózu. Teď pomáhá druhým

Hance bylo 15 let, když se probudila s šílenou bolestí oka. V té chvíli ještě netušila, že se jí celý život obrátí naruby a bude se řídit podle nebezpečného nitroočního zánětu. Hanka strávila téměř celý svůj život po nemocnicích, nedávno jí zjistili i roztroušenou sklerózu. Ona však neztratila elán a optimismus a snaží se pomáhat těm, kteří na tom nejsou zdravotně nejlépe.

"V 15 letech jsem se ráno probudila a měla jsem tak ohromnou bolest oka, že jsem myslela, že nemám ani hlavu," vzpomíná Hanka na začátky své nemoci, která postihuje mladé lidi, ale spíš až od dvaceti let.

Obvodní lékař nechal Hanku hospitalizovat v nemocnici v Kolíně, kde dívka strávila měsíc. Myslela si, že tím to skončilo, ale bolesti se stále vracely. Zatímco její vrstevníci trávili čas ve škole a na zábavách, ona musela ležet doma a nemohla si ani číst.
Zánět způsobující slepotu

 

Až ve chvíli, kdy byla převezena do nemocnice na Karlově náměstí v Praze, zjistila, že trpí uveitidou - nitroočním zánětem postihujícím duhovku, řasnaté těleso a cévnatku. Jde o nemoc, kdy pacienti mají bolesti očí, zatmívá se jim...

 

Klíčová slova: