Geometrické obrazce pomáhají lidem s Parkinsonovou nemocí

ČT 1
-
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Jednoduché geometrické obrazce namalované na podlaze můžou výrazně pomoci lidem s Parkinsonovou nemocí. Umožňují jim překonat potíže s chůzí. To lékaři vědí už déle. Teď se snaží experimentálně určit, jaký vzor je nejvhodnější.

Martin TYBUREC, redaktor:
20 let trpí Pavel Kneř Parkinsonovou chorobou. Ta mimo jiné působí velké potíže při chůzi. Když ale pacient vstoupí na tyto dlaždice promítané na podlahu, jeho mozek dokáže najednou kroky mnohem lépe řídit. A teď jste mimo vzor a zase máte potíže?

Pavel KNEŘ, :
Musím stoupnout tady.

Ota GÁL, fyzioterapeut, 1. lékařská fakulta UK:
Lidé s Parkinsonovou nemocí mají potíže s prováděním automatických pohybů, což je drtivá většina toho, co v životě děláme, ať už je to chůze nebo gestikulace. Ty dlaždice, které používáme, je něco, co může pomoct překonat ten automatismus toho pohybu.

Martin TYBUREC, redaktor:
Jinak řečeno, způsob, jak při chůzi používat vědomí. Stejný problém má Pavel Kneř i při řeči. Aby dokázal vědomě artikulovat, pomáhá si tímto rytmickým klepáním. Princip je stejný jako u dlaždic.

Pavel KNEŘ, :
Ten vzor rozbije stávající model chůze. A člověk dostane nový model. Přímo používám k tomu ty hrany a rastry těch různých vzorů a obrazců.

Martin TYBUREC, redaktor:
Odborníci z 1. lékařské fakulty teď zkouší různé druhy vzorů a hledají ten nejlepší. Při pokusech se testuje jednak reálný vzor a pak také vzor, který se na zem pouze promítá, kdyby se totiž ukázalo, že je stejně účinný jako ten skutečný, znamenalo by to řadu výhod. Třeba to, že by nebylo nutné podlahy skutečně vyměňovat. Vzory by se mohly objevit v nemocnicích, v bytech nemocných, anebo i na ulicích. Pravidla, jak takto bezbariérové prostory tvořit teď i díky právě probíhající pokusům vznikají na Fakultě architektury ČVUT. Martin Tyburec, Česká televize.

Klíčová slova: