Evropský parlament schválil směrnici, která by měla ulehčit život handicapovaným lidem

ČRo Plus
-
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:
Evropský parlament schválil směrnici, která by měla ulehčit život handicapovaným lidem. U nás se dotkne až milionu osob. Má jim zajistit lepší přístup k službám, dopravě i výrobkům. A například zjednodušit každodenní cestu do práce pomocí chytrého telefonu. Víc v příspěvku Kristiny Lamperové.

PETR, nevidomý:
Já se přiblížím k bankomatu samému, zasunu konektor do zdířky...

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Ve vestibulu pražského muzea stojí bankomat ČSOB a u něj se mnou stojí Petr, který je od narození nevidomý. Má v ruce repráček...

bankomat:
Vezměte si vaší kartu a stvrzenku, prosím.

PETR, nevidomý:
Ten počet bankomatů neustále narůstá. Tyto dvě instituce jsou zatím jediné, které tyto bankomaty poskytují.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Vy jste řekl dvě, které že to jsou? Česká spořitelna...

PETR, nevidomý:
Česká spořitelna a ČSOB.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Jak zjistíte, který ten bankomat to má a který to nemá?

PETR, nevidomý:
Tyto informace si všichni mohou najít na webových stránkách Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Český rozhlas oslovil všechny bankovní instituce s dotazem, jak zjednodušují své služby a svou dostupnost právě pro handicapované klienty. Česká spořitelna se kromě nových bankomatů zaměřuje i na přístupnost do svých budov po celé republice, říká její mluvčí Andrea Studihradová.

Andrea STUDIHRADOVÁ, mluvčí České spořitelny:
Máme historické budovy často a ne vždy je jednoduché udělat bezbariérový přístup i kvůli památkářům. Spolupracujeme třeba s organizací Tichý svět. Pro nás dělá v říjnu metodický seminář o tom, co ta nová směrnice pro nás může znamenat.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Se stejnou organizací začíná spolupracovat i Raiffeisenbank, která nám poslala email. Handicapovaným klientům slibuje další otevírání bezbariérových poboček. Fio banka nabízí zdravotně postiženým lidem všechny produkty bez poplatků. Směrnice by měla handicapovaným usnadnit i sledování televize. My jsme oslovili všechny celoplošné televizní společnosti. Odpověď jsme ale nedostali. Můžeme ale připomenout zákon o české televizi, který stanovuje za povinnost zpřístupnit alespoň deset procent vysílaných pořadů osobám se zrakovým postižením. To procento by se mohlo brzo zvednout. Evropským parlamentem prošla na podruhé směrnice, která by měla handicapovaným ulehčit přístup k výrobkům, službám a právě i k televizi a k rádiu. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, ale s jejím zněním příliš spokojený není.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
Nejsme úplně spokojeni. Vyvíjeli jsme velký tlak na změnu té směrnice. Přístupné bude třeba na nádražích výdej jízdenek, ale celé to nádraží bude bariérové.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Právě to by ale směrnice měla změnit. Bariéry zmizí i z velkých obchodních řetězců, změna se dotkne také balení jednotlivých výrobků. Právě to je třeba pro handicapované každodenní boj, připomíná Krása.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
Když je třeba balené zboží, tak je zabalené tak důkladně, že i zdravý člověk musí poměrně vyvinout značný um a sílu, aby se do toho výrobku dostal.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
Směrnice teď musí projít finální diskuzí mezi Evropským parlamentem a Radou. To by podle europoslance za KDU-ČSL Pavla Svobody mělo trvat jenom pár týdnů.

Pavel SVOBODA, europoslanec za KDU-ČSL:
Tyto záležitosti se projednávají prostě přednostně a se zvláštním důrazem na rychlost.

Kristina LAMPEROVÁ, redaktorka:
V Česku je aktuálně zhruba milion osob se zdravotním postižením. V celé Evropě jde pak o 80 milionů lidí. Kristina Lamperová, Český rozhlas.

Klíčová slova: