Domácí péči hrozí kolaps. Charita zahájila petiční akci za její záchranu

Petiční akci na záchranu domácí zdravotní péče zahájila začátkem července Charita ČR. Stará se o celou třetinu pacientů v terénu.

"Zavést výživu pomocí kanyly, vycévkovat pacientku po operaci , ošetřit bércové vředy, postarat se o pacienta s vývodem nebo o člověka, kterého ve dvě v noci postihne astmatický záchvat. To všechno má na starosti Marie, zdravotní sestra v terénu.
Služba jí začíná v šest ráno, končí podle potřeby pacientů, které má ve svém rajónu. Víkendy a svátky nevyjímaje. Za tuhle práci bere měsíčně kolem 20 tisíc korun. "Vysoký" plat si může dovolit jen díky tomu, že v oboru pracuje už desítky let. Její o generaci mladší kolegyně dostává mnohem méně. I přesto o tuto práci mohou přijít. Domácí zdravotní péči totiž hrozí kolaps.
Důvodem je hluboké podfinancování poskytovaných zdravotnických služeb ze strany pojišťoven. Domácí péče je přitom zhruba osmkrát levnější, než když je pacient v nemocnici. Přesto na ni stát vynakládá necelé jedno procento z celkového objemu peněz, které jdou do zdravotnictví. K udržení domácí péče by bylo potřeba navýšit tuto částku o 0,3 procenta. "Na Moravě je situace už tak kritická, že se uvažuje o uzavření některých středisek," říká Zdeňka Černá, vedoucí charitní ošetřovatelské služby Liberec. "Přitom by stačilo navýšit hodnotu bodu tak, aby odpovídal reálným nákladům," vysvětluje. "Třeba za cévkování pacienta nám pojišťovna zaplatí 22,40 koruny, přitom jen samotná kanyla stojí 20 korun. K tomu...

 

Klíčová slova: