Do Poslanecké sněmovny míří návrh, který má legalizovat eutanázii v Česku

NOVA

-
 

Michaela INDRÁKOVÁ, moderátorka
Do Poslanecké sněmovny míří návrh, který má legalizovat eutanázii v Česku, podle autorů má pomoci nevyléčitelně nemocným, kteří žijí v nesnesitelných bolestech, takový příběh prožila i paní Drahoslava Žikešová, která svého partnera doprovodila do Švýcarska a držela ho za ruku v momentě, kdy se rozhodl ukončit svůj život, podívejte se nají zpověď, natáčela Hana Mikulková.

Drahoslava ŽIKEŠOVÁ
Začalo to, že zjistila rakovina a pak znova další vyšetření a zjistili, že už má metastáze na játrech. On nepil, nekouřil, sportoval, štíhlej byl, věřil tomu, že je zdravej a nechodil vůbec po doktorech, byl strašně zhubnul, to se nechtěl už potom ani přede mnou vslíknout, protože to byly kosti potažený kůží. On nejedl, on všechno vyzvracel, když mu řekli, že už je to jenom na paliativní léčbu, tak to byl, to s ním teda zamávalo, on řekl v žádným případě, říká, já chci eutanázii. A když si člověk představí, že uspí psy a zvířata, který trpí a že tady člověk trpí a nikdo mu nepomůže, jenom léky, léky, lék nebo proti bolesti jenom, že už to člověka ani neléčí, tak si myslím, že ta eutanázie je vysvobození. Ve Švýcarsku příslušnost a ve Švýcarsku je to uzákoněný, on musel vyplnit různý formuláře /nesrozumitelné/ to dostal plno toho, nakonec museli ještě doktoři teda z tý nemocnice, kde ležel, jako dát také dobrozdání, že je v pořádku, že je soběstačný, že hlava mu myslí, Štefan platil 7000 franků, ale 3000 nám potom dali zpátky, protože ono to bylo i pohřbem a Štefan nechtěl žádný pohřeb. Já jsem si ho vzala, mám ho tady.

Hana MIKULKOVÁ, redaktorka
Proč byste chtěla, aby se to uzákonilo i v Česku?

Drahoslava ŽIKEŠOVÁ
Aby to bylo jednodušší pro lidi tady u nás, aby lidi, kteří jsou rozumný a vědí, že už nemají šanci a chtějí umřít, tak by to se mělo tady uzákonit taky, oni říkají, že se to dá hrozně zneužít, ale já si myslím, že zneužít se dá všecko, my jsme tam měli kamarádku Švýcarsku, i byla to Češka, ležela léta ve Švýcarsku a ta si nevydělávala to, už byla v důchodu, neměla tolik peněz, aby si to mohla zaplatil a byla strašně nemocná, měla Parkinsona a na pravou stranou byla úplně jako ochrnutá, ale měla revolver doma, co je lepší, jestli on v klidu smířenej zemřel a ona si vystřelil mozek, furt mě držel za ruku,

Hana MIKULKOVÁ, redaktorka
A plakal, že jako nechce odejít?

Drahoslava ŽIKEŠOVÁ
Ne, plakal, že musí odejít. Moc se mi omlouval, že mě tady nechá, ale že to musí udělat, tak se sám oblíknul, já jsem říkala, vem si hezký kalhoty a on se vzal texasky, texasky a svetr a říkal /nesrozumitelné/, já budu tak jak jsem cestoval, v jednom pokoji ustal postel, on si sám lehnu, pan anesteziolog ten mu vysvětloval, co bude, jak bude, to už potom dal tu kapačku s tím stojanem, potom se ho ptal právě, můžeme, chcete zemřít, chci, můžeme, já jsem si sedla vedle něj, no poslední co mi řekl, že mě, že mě hrozně miluje, neuměla jsem si představit, že ho budu držet za ruce, ale potom jsem a jsem, že jsem ho držela. Vůbec ani nevzdechnul nic, umřel fakt klidně, úplně nádherně klidně. Takovou smrt by si měl každý přál.

Michaela INDRÁKOVÁ, moderátorka
Podobné případy chce řešit část poslanců v čele s Věrou Procházkovou, připravují zákon, který by v Česku legalizoval eutanázii. Má mít pacient právo rozhodnout o svém konci a nehrozí zneužití takového zákona, odborníků politiků i veřejnosti se ptal Vítězslav Komenda.

mluvčí
Těžko říct, ale asi by to dost lidem pomohlo.

mluvčí
Myslím, že ano, v Holandsku to funguje.

mluvčí
Ne ne.

mluvčí
V některých případech asi jo.

mluvčí
Za určitých okolností jo.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Zatímco námi oslovení lidé by povolení eutanázie spíš uvítali, některým odborníkům se připravovaný návrh zákona nelíbí.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Člověk není pes, aby byl utracen, když je starý a nemocný a úkolem medicíny je léčit a když už to nejde léčit, tak aspoň prodlužovat život a zlepšovat jeho kvalitu, a protože nikdo nemusí trpět fyzickými bolestmi, tak zlepšujeme dostupnost paliativní péče.

Věra PROCHÁZKOVÁ, autorka připravovaného zákona /ANO/
Já myslím, že bysme si měli pomalu uvědomit to, že společnost se vyvíjí. Ta společnost jde směrem k absolutnímu rozhodnutí každého jedince.

Marek VÁCHA, Ústav etiky a humanitních studií UK
V Evropě je eutanázie legalizovaná zatím jenom ve třech státech Beneluxu a ty zkušenosti jsou natolik tristní, že zrovna teda tuhle věc bychom od západu kopírovat neměli.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Největší obavy vyvolává zneužitelnost zákona, kdo bude mít podle připravovaného návrhu možnost o eutanázii požádat.

Věra PROCHÁZKOVÁ, autorka připravovaného zákona /ANO/
Dospělý nevyléčitelně nemocný, plně duševně zdravý občan České republiky, eventuálně se dohadujeme o tom, jestli i cizinci trvale žijící tady u nás a ten občan musí splnit veškeré podmínky žádosti, která bude mít jasné parametry.

Marek VÁCHA, Ústav etiky a humanitních studií UK
Nikdy nikdo nebude schopen zabránit zneužití, to je iluze si myslet, že rodinní příslušníci budou podporovat toho svého dědečka nebo nebo babičku a budou chtít pro něho to nejlepší, takže tady je velká obava, aby to právo na smrt, se najednou nestalo povinnost zemřít.

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Zneužit může být jakýkoliv zákon, jakékoliv opatření, proto klademe velký důraz na to, abysme využili veškerých pojistek, které známe.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Já bych se nerad dočkaltoho, aby tak jako v Německu před válkou, aby se třeba i u nás sestavovalynějaké komise, které budou hodnotit to, jestli nějaký život má větší cenu než život jiný.

Věra PROCHÁZKOVÁ, autorka připravovaného zákona /ANO/
Tady nebude rozhodovat komise, ta komise je kontrolní, tady bude rozhodovat ten pacient sám po dohodě se svým lékařem nikdo jiný.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Návrh zákona počítá s dvěma způsoby ukončení života, aktivní eutanázii, když smrtící látku podá pacientovi přímo lékař a asistovanou sebevraždou, při které lékař smrtící látku je poskytne, ale pacient jí už užije sám a právě aktivní roli lékaře budí mezi odborníky největší vášně.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Lékaři studovali proto, aby léčili a ne proto, aby zabíjeli lidi, pokud si politici takový zákon protlačí, pak si budou muset najmout nějaké katy, kteří budou lidi takto odpravovat, ale lékaři to dělat nebudou.

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Lékaři mají zejména pacientům pomáhat. Lékaři mají respektovat jejich přání, lékaři nemají udržovat člověka při životě, i když už nadešel jejich čas.

Marek VÁCHA, Ústav etiky a humanitních studií UK
Bavíte se s těmi lékaři a oni vám to řeknou velmi rádi, jdu dneska domů, protože jsem dneska zachránil životy dvěma lidem a teď si představte lékaře, který jde domů a řekne si, no tak dneska jsem zabil člověka.

Věra PROCHÁZKOVÁ, autorka připravovaného zákona /ANO/
Člověka je to správně prodlužovat tomu člověku život za každou cenu, i když si to nepřeje? To je moje odpověď.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Legalizací eutanázie v Česku se poslanci nezabývají poprvé, poslední snahy ztroskotaly před třemi lety, proti současnému návrhu je i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /za ANO/
Ten důvod je jednak právě řekněme etický nebo skutečně principiální, jestli vůbec se do takovéto sféry pouštět, jestli to je správně, což si nemyslíme, že tak je a druhá věc je samozřejmě otázka nějaké zneužitelnosti tlaku třeba ze strany nějakého blízkého okolí na toho pacienta.

Bohuslav SOBOTKA, poslanec /ODS/
Já budu poslaneckou klubu ODS navrhovat, aby takovýto zákon nepodpořil, dokonce abychom ho ani nepouštěli na pořad jednání.

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Návrh na eutanázii vítám, proto se taky na něm podílím, myslím si, že lidé by měli mít svobodu volby.

Jan CHVOJKA, poslanec /ČSSD/
Já jsem určitě pro, aby se otevřela debata o eutanázii, na druhou stranu podle mě je to velmi rizikový institut, kde hrozí zneužívání a dokud se zneužívání nějakým způsobem nedá zamezit, tak bych tento institut nezaváděl.

Vítězslav KOMENDA, redaktor
Zákon půjde do sněmovny začátkem příštího roku, v Evropě eutanázie uzákoněna v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku, asistovaná sebevražda je povolená například ve Švýcarsku, kde může umírajícímu pomoci lékař i lajk.

Klíčová slova: