Diabetikům hrozí dvakrát vyšší riziko infarktu a mozkové mrtvice. Existuje nějaká obrana?

Diabetici jsou vystaveni dvakrát vyššímu riziku infarktu a mozkové mrtvice, potažmo kardiovaskulárním chorobám obecně, než běžná populace. Léčení diabetici se dožívají v průměru o 6 let méně, zatímco neléčení dokonce o 12 let méně než zdraví lidé. Co s tím? Je nějaká možnost, jak problémům předcházet?

Lidé trpící cukrovkou mají až o 70 % větší šanci, že onemocní kardiovaskulární chorobou. Zhruba takto by se daly shrnout statistiky odborníků, které dokladují, že onemocnění srdce a cév jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtí diabetiků z 50 % všech případů. Na trh se ale dostávají léčiva, která toto riziko mohou významně snížit – téměř o 40 %.  

Diabetes – neinfekční epidemie 21. století

V roce 1975 se v České republice léčilo s diabetem (česky cukrovkou) přibližně 234 tisíc osob. V roce 1995 to již bylo téměř 600 tisíc osob. V roce 2015 pak lékaři léčili již 858 tisíc diabetiků. Každých 20 let tak přibylo průměrně 300 tisíc pacientů s tímto onemocněním. I proto jej Světová zdravotnická organizace neváhala označit za neinfekční epidemii 21. století. ČR se přitom co do podílu populace postižené touto chorobou celosvětově nachází na předních příčkách s téměř 9 % obyvatel s cukrovkou.  

Podle docenta Martina Prázného se nedá vyloučit, že v roce 2030 bude cukrovkou trpět každý...

Klíčová slova: