Děti i senioři češou při felinoterapii kočky a zapomínají na bolest

Miluše Čondlová vystudovala ekonomii a v 90. letech se zaměřila na marketing a reklamu. Teď už ji několik let živí felinoterapie - léčebný kontakt mezi kočkou a člověkem. S kočkami plemene ragdoll objíždí domovy pro seniory, ve školách pořádá přednášky a za pacienty dochází i domů.

Když začala Miluše Čondlová chodit venku se svým kocourem na vodítku, její sousedé v Dubném na Českobudějovicku ji považovali, mírně řečeno, za podivínku.  

"Byl to kocour Šimon, který chodil rád od pěti měsíců ven, a měli jsme o něho strach, protože tady běhají psi. Tak dostal postroj, co se používá i k výcviku koček pro felinoterapii - léčebný kontakt mezi člověkem a kočkou. Na rozdíl od canisterapie, při níž pomáhají lidem psi, je u nás felinoterapie stále popelkou," říká 58letá Miluše Čondlová.  

Právě se Šimonem, který je představitelem plemene turecká angora, začala před pěti lety chodit mezi děti do školky a sbírat první zkušenosti s kočičí zooterapií. A zároveň shánět literaturu i odborníky, aby ji posunuli dál. Zjistila, že mezi nejvhodnější plemeno pro felinoterapii patří ragdoll.  

Ačkoli tyto kočky pocházející z Kalifornie působí mohutně a váží kolem šesti kilogramů, jsou klidné, trpělivé a komunikativní. Jezdí do škol i domovů seniorů  

A tak si milovnice koček přivezla v roce 2014 z moravské chovatelské stanice rasy ragdoll Kateřinu a o rok později ještě Ymmu. Jezdí s nimi na...
 

Klíčová slova: