Chlapáckého běhu se poprvé účastnily nevidomé a slabozraké děti

Dvoukilometrovou trasu horským terénem v okolí Hraběšic na Šumpersku proběhly s pomocí průvodců tři nevidomé a slabozraké děti. Navzdory hendikepu prokázaly, že zvládnou stejnou trať jako jejich zdraví vrstevníci, s nimiž se zúčastnily závodu "Poběž a uvidíš!".

Akce je součástí regionálního krosového seriálu Chlapáckých běhů.

"Málokdo z nás si dokáže představit, jaké to je narodit se nevidomý, přijít či teprve postupně přicházet o zrak. Jedná se o velkou psychickou zátěž jak pro dítě, které touto zkušeností prochází, tak pro celou rodinu. Děti přitom milují pohyb a mnohé z těch, kterým se zrak náhle zhoršil, ještě nedávno aktivně sportovaly. Mohou pak mít pocit, že ztrácejí vše, co dosud měly rády. Chceme jim pomoci vyrovnat se s těžkou životní situací, navrátit jim možnost zúčastnit se sportovní akce a dát jim pocítit sounáležitost s ostatními závodníky, průvodci i přihlížejícími fanoušky," vysvětlila Kamila Hlavsová z pořádajícího Centra oční medicíny Ottlens v Šumperku.

Pořadatelé závodu využili zkušeností a pomoci pražské Nadace Leontinka, která věnovala signální vesty pro běžce a jejich traséry, vodicí gumy a také dvojkolo pro čtrnáctiletou slabozrakou běžkyni.

"Tato dívka ještě nedávno na bicyklu jezdila, zhoršující se zrak ji však o milovanou zálibu připravil. Díky tandemovému kolu se k ní teď bude moci vrátit," vysvětlila Hlavsová.

 

"Nikolka běžela s opravdickým nasazením. V jednu chvíli jsem měl pocit, že jsem to já, kdo jí nestačí. Je to správné děvče, má nejen můj obdiv, ale jistě i všech, kdo přihlíželi jejímu velkému sportovnímu výkonu," vysekl poklonu hendikepované závodnici šestnáctiletý Štěpán Ott, který si...

 

Klíčová slova: