Chceme, aby naše služby mohli využívat i handicapovaní, říká specialista Seznamu na přístupnost

Internet používají statisíce lidí s nejrůznějšími handicapy, s omezenou hybností rukou, neslyšící i nevidomí.

Internet používají statisíce lidí s nejrůznějšími handicapy, s omezenou hybností rukou, neslyšící i nevidomí. Webové stránky je jim potřeba často upravit podle jejich potřeb neboli "zpřístupnit". V Seznam.cz se o to už téměř čtyři roky stará Lukáš Pazderka. Fakticky tak zajišťuje, aby byly služby Seznamu (tedy například zpravodajství, realitní portál, mapy a další produkty) použitelné pro co nejširší skupinu uživatelů, tedy včetně zdravotně postižených. V rozhovoru Lukáš prozradil, co přesně jeho zajímavá práce nazvaná "specialista na přístupnost" obnáší.

Můžete uvést konkrétní příklady, jak lidé s různými hendikepy na webových stránkách pracují, s jakými těžkostmi se potýkají, nebo čím jim můžeme práci na webu urychlit a zpříjemnit?

Úplný základ je, aby webové stránky byly přístupné bez použití myši, pouze z klávesnice. Je tedy potřeba, aby se uživatel dostal na všechny ovládací prvky na stránce, aby je dokázal ovládat jen s použitím klávesnice a aby také věděl, na jakém ovládacím prvku se právě nachází. Takto připravené stránky mohou používat nevidomí uživatelé i ti, kteří mají omezenou hybnost horních končetin, nebo třeba horní končetiny používat nemohou vůbec. Ovládání myši je pro ně v mnoha případech nemožné a pro ovládání počítače používají buď klasickou klávesnici, speciální klávesnice se zvětšenými tlačítky, nebo třeba alternativnější ovládání v podobě tlačítek, nebo různých senzorů. Důležité je, že tyto pomůcky simulují klávesnici.

Co například neslyšící nebo zrakově handicapovaní?
Pro neslyšící je nezbytné, aby video či audio pořady byly opatřeny titulky, nebo přepisem. Uživatelé s postiženým zrakem zase ocení dobrý kontrast textu a pozadí. Ti, kteří mají ve svém počítači nastaven vysoký kontrast pracovního prostředí, zase nesmí i přes toto nastavení ztratit ovládací prvky ani nějaké zásadní informace. Je potřeba si také uvědomit, že někteří uživatelé si webovou stránku...

 

Klíčová slova: