Cesta na vrchol, projekt, který dnes představil zimní paralympijské sporty

PRIMA Family
-
Karel VOŘÍŠEK, moderátor
Teď bychom se vás rádi s Klárou na něco zeptali. Zdá se vám, že vaše problémy jsou ty největší a nejhorší? Že je k vám život nespravedlivý? V centru Prahy se dnes ukázali ti, kteří by to říkat mohli, ale nestěžují si.

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka
Cesta na vrchol. To je projekt, který představil zimní paralympijské sporty a hendikepované sportovce. Mezi nimi i Annu Peškovou, lyžařku s těžkou oční vadou. Více Kateřina Sejková.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Já jsem tady u stánku na Václavském náměstí, kde si během celého dne mohli lidé vyzkoušet různé sportovní trenažery. Akce se zúčastnila i paralympijská sportovkyně Anna Pešková. Vy se teď podívejte na její příběh.

Anna PEŠKOVÁ, zrakově postižená lyžařka
Já mám takzvané trubicové vidění. A pro představu je to jako, kdyby se člověk díval úzkou trubičkou. Znamená to, že tedy vidím jenom bod před sebou. Nevidím vůbec periferně. Přes atletiku, plavání a běžky jsem se dostala ke sjezdovému lyžování.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Určitě vás zajímá, jak lyžování se zrakovým hendikepem probíhá.

Anna PEŠKOVÁ, zrakově postižená lyžařka
Přede mnou jede člověk trasérkách. V helmách máme zabudované vysílačky a ta trasérka vlastně mě naviguje pomocí těch vysílaček. Říká mi, na kterou stranu zrovna zatáčí. Nahlašuje mi různé nerovnosti na trati a tak dále.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
A co Anna považuje za svůj největší úspěch?

Anna PEŠKOVÁ, zrakově postižená lyžařka
Dvě paralympijské medaile a poslední zlatá medaile z mistrovství světa v mém oblíbeném lyžařském středisku Sestry Jer v Itálii.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Celým programem provázel náš moderátor Karel Voříšek, který si zkusil, jaké to je sportovat na takzvaných monosky.

Karel VOŘÍŠEK, moderátor
Já se cítím tak velice, řekl bych nejistě, protože je to hodně zvláštní pocit a jak jsem říkal, hluboce se obdivuju a klobouk dolů všem hendikepovaným, kteří tady na tom se dokážou pustit z obrovského kopce dolů a jet s rychlostí 130 kilometrů. To je fakt teda neuvěřitelný.

Heřman VOLF, předseda Spolku cest na vrchol
Sportování /nesrozumitelné/ je sportování jako jakýkoliv jiný akorát s nějakým malým omezením a těch možností je pořád celá řada.

Patrick NACHER, poslanec, zastupitel hl. m. Prahy /Nestr. za ANO/
Mým cílem v této spolupráci je, abysme rozbíjeli ty stereotypy pohledů na člověka se zdravotním postižením.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Já už jenom dodám, že 12. Ročník paralympijských her bude příští rok v březnu v Jižní Koreji. Kateřina Sejková, Prima FTV.

Klíčová slova: