Českobudějovické středisko rané péče se přestěhovalo

TV Jéčko
-
Nikola PRAGEROVÁ, moderátorka:
Českobudějovické středisko rané péče se přestěhovalo do nových prostor. Je jediným pracovištěm v Jihočeském kraji, které pomáhá rodinám s postiženými dětmi. Zaměřuje se hlavně na poruchy sluchu a zraku. Teď nově sídlí v bývalém objektu pozemních staveb.

Nikola PRAGEROVÁ, redaktorka:
Radka Ježková z Českých Budějovic porodila před rokem předčasně svou dceru. Když ji pustili z nemocnice domů, okamžitě se obrátila na ranou péči. O té se dozvěděla přímo na neonatologickém oddělení českobudějovické nemocnice.

Radka JEŽKOVÁ, matka:
Jsem moc spokojená. Hlavně, když jsem se vrátila z tý porodnice, protože jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu. Přinesla jsem si domů 2kilový mimino, takže mi hrozně pomohli.

Nikola PRAGEROVÁ, redaktorka:
Cílem rané péče je pomoci rodinám vytvořit takové podmínky, aby jejich dítě mohlo vyrůstat v domácím prostředí a rodina ho nemusela dávat do ústavu. Proto přímo za nimi domů jezdí odborníci.

Jana TUŠLOVÁ, vedoucí střediska:
Středisko rané péče má v současnosti 100 rodin v péči. V praxi to znamená vlastně 500 lidí, protože pracujeme s celou rodinou, nejenom s dítětem s postižením.

Nikola PRAGEROVÁ, redaktorka:
Pracovnice rané péče vymýšlejí každému dítěti individuální plán. Pomáhají jim k tomu i speciální pomůcky nebo hračky. Rozpoznávat zvuky se děti učí například pomocí takovéto zvonkohry. Tohle speciální pexeso zase pomáhá dětem k rozpoznávání různých předmětů. Nikola Pragerová, Televize Jéčko.

Klíčová slova: