Centrum pro autisty stále nestojí

ČT 1
-
Drahomíra RAČÁKOVÁ, moderátorka:
Do problémů se dostala organizace Mikasa. Z výtěžku adventních koncertů dostala 2 miliony korun. Za peníze chtěla vybudovat centrum pro lidi s kombinovaným postižením. Za evropskou dotaci pak postavit dům pro těžké autisty. Ani po roce ale projektant neodevzdal potřební plány.

Michal PANÁČEK, zástupce vedoucí, Mikasa:
A v tuto chvíli jsme mysleli, že dnešním dnem již budeme mít jakoby zrekonstruováno a naši klienti budou moci být v nových hezkých prostorách, které pro ně budou určeny.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Skupina dospělých lidí s nejrůznějšími formami autismu se ale stále tísní v jediné místnosti. Slouží jako cvičná kuchyň i denní místnost. Mikasa se měla přestěhovat sem do bývalé školky. Před rokem zadali projekt na rekonstrukci. Dodnes ho nemají.

Michal PANÁČEK, zástupce vedoucí, Mikasa:
Včera jsme měli jednání na úřadu městského obvodu Ostrava-Jih a domluvili jsme se na urychleném řešení jakoby situace té výstavby včetně nového architekta, který s námi teďko spolupracuje.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Muže, který měl projekt nakreslit, jsme požádali o rozhovor. Na kameru ani zvukový záznam mluvit nechtěl. Podle něj je to práce složitá a stále na ní pracuje.

Michal PANÁČEK, zástupce vedoucí, Mikasa:
Měla by tu být bezbariérová rampa, za kterou jsme zaplatili architektovi 30 tisíc za zpracování dokumentace.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
A tady už měly stát základy domu, ve kterém by trvale žilo 8 lidí s těžkou formou autismu.

osoba /Děti úplňku, 2017, režie Veronika Stehlíková/:
Míšo, co to je tady? To už znáš, že, kameru.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Mezi nimi i Michal Šťotka.

Michal PANÁČEK, zástupce vedoucí, Mikasa:
Projekt, který byl rozpočtovaný na 45 milionů, stojí, nezískali jsme dotaci z Evropské unie. A celý se musí překreslovat znovu. Za ten projekt jsme zaplatili v tuto chvíli 150 tisíc korun. Nemáme nic.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Projektant České televizi opět mimo záznam řekl, že jeho náklady byly nejméně dvojnásobné. Vedoucí denního stacionáře Ivana Malcharová tady pracuje přes 4 roky. Stěhování teď denně řeší s klienty i rodiči.

Ivana MALCHAROVÁ, vedoucí, Denní stacionář Mikasa:
Máme zájemce, kteří se k nám hlásí, 4 jsou momentálně, ale bohužel.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Michal Panáček věří, že 2 miliony korun z adventních koncertů už na přelomu roku přemění v místo, kde se o lidi, kteří by jinak žili v ústavu, budou moct důstojně postarat. A dům, na který netrpělivě čeká i Šťotkovi, už bude mít základy. Iva Piskalová, Česká televize, Ostrava.

Klíčová slova: