Cena léčebného konopí je příliš vysoká, pacienti si ho proto nemohou dovolit

PRIMA Family
-
Karel VOŘÍŠEK, moderátor:
Bylo to velké očekávání, vzpomínáte - léčebné konopí do lékáren. No, a jaká je realita? Bublina splaskla. Prodává se jen zahraniční, samozřejmě drahé a ještě ke všemu se všude nesežene. Od českého dodavatele to levnější by se mělo na pultech objevit nejspíše až tři čtvrtě roku. Sliby chyby - řekli si pacienti. Došla jim trpělivost a svolávají demonstraci, aby stát začal konečně jednat.

Lucie LINHARTOVÁ, redaktorka:
Hana Vágnerová z Prahy trpí roztroušenou sklerózou už 20 let. Od bolestí jí pomáhá léčebné konopí. Od lékaře ho sice na předpis nemá, ale to je prý to jediné, co jí uvolní křeče.

Hana VÁGNEROVÁ, pacientka:
Zatím zkouším extrakty, které dostávám od různých přátel, ale musím říct, že většinou si to obstarávají buď teda samopěstováním nebo z nelegálních zdrojů. Třeba moje lékařka mi řekla - vypěstujte si to sama.

Lucie LINHARTOVÁ, redaktorka:
Lékaři totiž prý nechtějí předepisovat lék, když si ho pacienti v lékárně stejně nemůžou vyzvednout. Buď tam totiž vůbec není, anebo je příliš drahý. Podle nich by měl stát začít co nejdříve jednat.

Tomáš ZÁBRANSKÝ, lékař:
Stát by měl naplňovat svoje povinnosti, které mu vyplývají ze zákona, vůle zákonodárce je jasná, zákonodárce chce, aby indikované stavy byly v případě, že tak rozhodne lékař, léčeny léčebným konopím a je jasné, že to konopí musí být dostupné.

Ondřej MACURA, vedoucí tiskového oddělení, ministerstvo zdravotnictví:
Ministerstvo zdravotnictví neeviduje žádné stížnosti ohledně nedostupnosti konopí.

Lucie LINHARTOVÁ, redaktorka:
Dnes ale pacienti v lékárně dostanou jen konopí z Nizozemska, a to zhruba za 300 korun za gram, což si u nás nemůže dovolit skoro nikdo. Pacienti a lékaři se proto rozhodli zorganizovat protest. Demonstrace začne v úterý 3. října v půl dvanácté, a to přímo zde na Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví. Cenu konopí od českého dodavatele ovlivňují lékárny, a to podle toho, jakou si zvolí přirážku a Státní ústav pro kontrolu léčiv. Státní ústav pro kontrolu léčiv může ovlivnit cenu konopí pouze podle toho, jakého vybere dodavatele.

Irena STOROVÁ, zástupkyně ředitele SÚKL:
Tím zajišťujem v podstatě tu nejlepší ekonomickou dostupnost, jakou v rámci našich kompetencí můžeme zajistit.

Lucie LINHARTOVÁ, redaktorka:
Ze zákona totiž prý jinak ústav cenu snížit nemůže. Podle něj je na stole jediná možnost, a to změna zákona. Lucie Linhartová, Prima FTV.

Klíčová slova: