Čecha poslal triatlon na vozík. On se ale nevzdává, letos má další výzvu

Už za dva týdny odstartuje asi nejslavnější vytrvalostní závod na světě – Ironman, mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Mezi Češkami a Čechy, kteří odjíždí na Havaj, najdete i zcela speciálního triatleta Zbyňka Švehlu, kterému triatlon před lety málem vzal život, aby mu ho nyní mohl zase vracet. Zbyněk se z jednoho pádu na kole při závodech vrátil domů na vozíku. Pro mnohé sportovce by tohle znamenalo konečnou, ne tak pro opravdového Železného muže. Zbyněk zvládá závodit i dnes. Teď se jako první vozíčkář na světě pokusí zdolat Mauna Kea, nejvyšší horu havajského souostroví s nadmořskou výškou 4207 metrů.

Co se vlastně tenkrát stalo, že dnes sportujete na vozíku?
Spadl jsem na závodech v triatlonu z kola. Bylo to v roce 1994 v Karlových Varech. Hodně jsem pospíchal, neodhadl správně rychlost v zatáčce, a když jsem byl nucen brzdit, trochu jsem to přehnal a vlastně se katapultoval ze sedla. Byla to vlastní jezdecká chyba, nepozornost, nezkušenost, blbost... to mi bylo 19 let. Čtyři pět měsíců jsem si pobyl třeba taky v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Tam jsem asi pochopil, že už ten vozejk budu mít napořád. Člověk má pořád pocit, že on bude ten jediný, který se zase zvedne a bude chodit, ale ono to tak většinou nedopadne. V Kladrubech jsem se s tím smířil.
Výstup na Mauna Kea zní opravdu impozantně. Vlastně od hladiny moře až do výšky přes čtyři tisíce metrů. Jak to uděláte?
Větší první část pojedu na silničním handbiku, takové tříkolce poháněné rukama. Pak přesednu na handbike horský. Byl to docela oříšek tohle nějak naplánovat a vymyslet a já vlastně ani nevím, jestli se mi to povedlo optimálně. Na kilometry vede asi 90 % trasy po normální, běžné silnici. Tam je nejlepší jet na silničním stroji, který je lehký a kde vlastně ležím. Na prudký stoupající závěr po štěrku mám terénní Schmicking, v podstatě starý závodní model, který mám upravený tak, že vpředu mám trekové kolo, vzadu stará silniční kola. Podstatné je tady pro mě to přední, hnací kolo. Naštěstí nejsou po trase žádné duny, žádný písek, kam bych se mohl zabořit, takže jsem to vyřešil takhle.
Je to důležité – vyměnit během pokusu stroje? Přeci jen...
 

Klíčová slova: