Budoucnost léčby epilepsie? Nadějí je genová terapie

Na pondělí 12. února připadá Mezinárodní den epilepsie. S aktivní nemocí u nás žije podle Akademie věd asi 80 tisíc lidí.

Nejméně dalších 160 tisíc se s ní léčilo nebo ještě léčí. Epileptický záchvat ale může mít v podstatě každý - aspoň jednou za život ho prodělá 400 tisíc Čechů. Na otázku, co je příčinou epileptického záchvatu, ale vědci stále hledají jednoznačnou odpověď. Ta je možná ukrytá v genech.
Profesor Přemysl Jiruška - odborník na vývojovou epileptologii – ukazuje na dvojici potkanů v jedné z laboratoří Fyziologického ústavu Akademie Věd. Potkani mají k hlavě připevněné elektrody pro vyšetření EEG a obrazovka nad nimi zobrazuje jejich mozkovou aktivitu. Tito dva hlodavci mají poškozené neurony v mozkové kůře a projevuje se u nich epilepsie.
Jako ve zlobivé třídě
"Čas od času se může stát, že ta populace epileptických neuronů se začne chovat, jako kdyby celá třída začala dělat nepořádek, a v ten moment vzniká epileptický záchvat," vysvětluje pro Radiožurnál Jiruška.
Epilepsie u těchto potkanů ale není vrozená. V laboratořích o pár pater výš jim vědci ještě před narozením do mozku vložili špatný gen, který způsobil poškození mozkové kůry. Stejné, jako mají lidé s epilepsií.
"My vezmeme gen, o kterém víme, že u pacientů vyvolává fokální kortikální displázii, což je porucha vývoje mozku. Víme, že u těchto pacientů byla diagnostikována i epilepsie a jsme schopní přenést ten gen do zvířecího modelu a zkoumat, jak se chová a k...
 

Klíčová slova: