Bezbariérovost zastávky v Adamově na Blanensku

ČT 1
-
Zuzana PETRŮ, moderátorka:
Bezbariérového přístupu na zastávku vlaku se dočkají cestující v Adamově na Blanensku. Zatím tam matky s kočárky musejí čekat na pomoc kolemjdoucích, vozíčkáři se po schodech nedostanou na nástupiště vůbec. Podobně to vypadá na desítkách malých nádraží na jižní  a východní Moravě.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka:
Koupit jízdenku, pořádně si odpočinout a vyrazit s předstihem vzhůru. Z cesty na vlak se pro manžele Dvořákovy z Adamova stává pravidelně tělocvik. Na nástupiště tamní zastávky totiž vede 24 schodů.

Emílie DVOŘÁKOVÁ, obyvatelka Adamova:
Když jdu k doktorovi nebo nakupovat, tak musím tady po těchto schodech nepříjemných. Já mám po operaci obou kolenních kloubů, takže je to náročný dost.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka:
Pro seniory a matky s kočárky obtížné, pro vozíčkáře nemožné. Na nástupiště totiž nevede bezbariérový přístup. Změnit by to měla celková oprava  zastávky za 30 milionů korun.

Kateřina ŠUBOVÁ, mluvčí, SŽDC:
Součástí rekonstrukce nástupiště bude i tento prostor vstupu od objektu zastávky. Příští rok bychom mohli začít projektovat, realizace by mohla začít nejdříve v roce 2019.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka:
Chystáte tady nějaké provizorní opatření?

Kateřina ŠUBOVÁ, mluvčí, SŽDC:
Bohužel sklonové poměry tohoto schodiště neumožňují žádné provizorní řešení.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka:
Vybudování rampy nebo výtahů se v následujících letech dočkají cestující taky třeba v Bystřici pod Hostýnem, Řikoníně a Níhově. Aktuálně dělníci pracují na nádraží ve Veselí nad Moravou. Schody ztěžují příchod taky k nástupištím v Brně Židenicích. Tady ale SŽDC s vybudováním bezbariérového přístupu nepočítá.

Kateřina ŠUBOVÁ, mluvčí, SŽDC:
Řešit bezbariérovost dílčí bez větší rekonstrukce samozřejmě není možné.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka:
A to kvůli nákladům. Bariéry tak mizí postupně. Cestující si ale před cestou můžou místa nástupu a výstupu vyhledat na stránkách Českých drah. U každé stanice je pak informace o bezbariérovosti. Na to, až se u té adamovské změní, se už těší nejen Dvořákovi. Veronika Kynčlová, Česká televize.

Klíčová slova: