Autonehody zmrzačí stovky lidí v Česku, ale poúrazová péče kulhá

Při autonehodách se každý rok zmrzačí stovky lidí. Vmžiku se jim převrátí život – jsou nemohoucí, mnohdy odkázáni na pomoc druhých. Jenže poúrazová péče, která je pro návrat pacienta do normálního života klíčová, leckde pokulhává a čekací lhůty na rehabilitačních klinikách jdou do měsíců.

O tom, jak fatálně změní život autonehoda, vypráví bývalý řidič rychlé záchranné služby, pan Martin (47) z Moravskoslezského kraje, jenž si nepřál zveřejnit celou identitu. Se záchrankou jezdil devatenáct let. Před dvěma lety v létě jel pod majákem se zapnutou sirénou k vážně popálenému muži. Předjížděl jiné auto, jenže to najednou odbočilo vlevo a sanitku to vymrštilo na betonový sloup.  

Pro těžce zraněného Martina a jeho vážně poraněnou kolegyni musel tehdy do Rýmařova přiletět vrtulník. Pan Martin utrpěl těžká poranění v oblasti pánve a nohou, akutně ho operovali. Dýchal jen díky přístrojům.  

Stabilizovaný. A co dál?  

"To, že mě hasiči museli z trosek sanitky vystřihávat asi tři čtvrtě hodiny, znám jen z vyprávění. Dva měsíce jsem byl v bezvědomí. Potom jsem...

 

Klíčová slova: