Aplikace zachraňuje životy lidí, zkrátí dojezd sanitky

Chomutovsko, Ústecký kraj - Program Záchranka letos využilo přes 500 Severočechů.

"Na výletě se něco pokazí. Po nehodě ležíte v příkopě a sotva pohnete rukou. Nikde nikdo, ale naštěstí dokážete aktivovat displej mobilu a jediným dotykem požádat o pomoc. Máte totiž na ploše aplikaci Záchranka. Ta odešle vaše GPS souřadnice na nejbližší stanici záchranné služby jako SMS zprávu.
Není to jen hypotetický příběh. Záchranáři v Ústeckém kraji přesně takto vyjíždějí mnohokrát do měsíce. Aplikace funguje i v sousedních státech. V ČR si ji stáhlo už víc než 476,6 tisíc lidí. Přitom začínala jen jako bakalářská práce studenta informačních technologií.
KDYŽ NEMŮŽETE MLUVIT
Podle mluvčího krajské záchranné služby Prokopa Voleníka pomáhá "tlačítko první pomoci" v desítkách případů měsíčně. "Uživatel aplikace může potvrdit své telefonní číslo, jméno, dokonce přidat choroby, se kterými se léčí. My pak můžeme reagovat přesně na situaci, kdyby pacient v ohrožení života nemohl mluvit," popsal Voleník.
Podle GPS, které jsou na metry přesné, dokáže posádka díky aplikaci daleko efektivněji naplánovat cestu a vyhnout se případným zácpám na silnicích. Když si ji uživatel zdarma stáhne, potřebuje jenom chvíli internet.

K použití už ne, jen při občasných aktualizacích. K její správné funkci stačí mít v mobilu zapnutý GPS modul. Před použitím si ji za pomoci testovacího režimu uživatel může vyzkoušet. Funguje na všech třech hlavních mobilních operačních platformách: Androidu, IOS i Windows Phones.
Na užitečnost aplikace poukazují i její uživatelé. "Člověk nikdy neví. Ve stresu a strachu udělá spoustu hloupostí. Jsem s touto aplikací o něco klidnější," líčil Miroslav Černý z Ústecka.
FUNKCE PRO NESLYŠÍCÍ I NEVIDOMÉ
Aplikaci navrhl a vytvořil ještě jako student Filip Maleňák. "Když jsem vytvářel během přípravy bakalářské práce původní koncept této aplikace, nenapadlo mě, že se myšlenku podaří uvést do života v současném formátu. Jsem velmi rád, že se daří systém chytrého volání na záchrannou službu dále rozvíjet a ukazovat tak přínos moderních komunikačních technologií v našem každodenním životě," řekl.
Za rok a půl fungování aplikace pomohla už více než 14 tisícům lidí. Používá ji všech 14 stanic záchranné služby v republice. Od jara obsahuje funkci pro neslyšící i nevidomé a informace, kde najít nejbližší automatický...
 

Klíčová slova: