"Antigravitační" chodník usnadňuje léčbu. Pohyb v něm připomíná chůzi po Měsíci, říkají lékaři

Jako jedna ze dvou zdravotnických zařízení v zemi má šumperská nemocnice nově ve výbavě speciální rehabilitační přístroj – "antigravitační" trenažér chůze. Zařízení vyvinuté v americkém vesmírném středisku NASA pracuje na rozdílu tlaku vzduchu. Pohyb na speciálním chodníku je tak mnohem snadnější a pocitově připomíná pobyt v prostředí s nižší gravitací, například na Měsíci.

V šumperské nemocnici pomáhá novinka při rehabilitaci pacientů po úrazech a operacích dolních končetin. Na první pohled evokuje speciální přístroj chodník uzavřený v nafouknuté bublině.

"Jedná se o sofistikovaný klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru. Dokážeme v něm usměrnit tlak vzduchu a simulovat tak antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí. Pacientovi se na dobu cvičení obrazně řečeno sníží jeho hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášen tak, jako by chodil po Měsíci."

Rudolf Ditmar
primář rehabilitačního oddělení, Nemocnice Šumperk
 

Podle primáře rehabilitačního oddělení Rudolfa Ditmara budou speciální trenažér využívat na oddělení převážně při rehabilitaci chůze pacientů po operacích a úrazech dolních končetin. "A to zejména u endoprotéz nosných kloubů, fraktur krčku stehenních kostí či...
 
Klíčová slova: