Zdravotnická technika pro terapii a rehabilitaci

Technický týdeník
Na moderních medicínských technologiích a zdravotnických prostředcích jsou závislé miliony pacientů a neobejde se bez nich dnes prakticky žádný z lékařských oborů. Výdaje na ně představují v evropském průměru 8 % ze všech prostředků vynakládaných na zdravotnictví. Přibližně tři čtvrtiny všech zařízení směřují do nemocnic.

 V˙České republice se vyrábí široké spektrum zdravotnické techniky. Dnes představíme magnetoterapeutické přístroje, přístroje pro magnetickou stimulaci, pro vakuově-kompresní terapii, laserové systémy pro estetickou medicínu a dermatologii a pro intenzivní aplikaci pulzního světla.

Magnetoterapeutické přístroje

Od 90. let minulého století se magnetoterapie prosadila jako oficiální léčebná metoda hrazená pojišťovnou. Vývoj příslušných přístrojů směřoval ke snížení magnetické indukce a stanovení optimálního průběhu budicího impulzu.
Hlavními účinky pulzního magnetického pole je rozšíření cév (prokrvení tkáně), protizánětlivé působení, zmírnění bolesti, odstranění svalového napětí, urychlené hojení, protiedémové působení, posílení a stabilizace kostní tkáně, zlepšení buněčného a tím i tkáňového metabolismu, posílení imunitního systému, snížení spotřeby léků, rychlejší uzdravení, snížení až vymizení obtíží u chronických onemocnění apod. Známé a klinicky testované jsou účinky u revmatických nemocí, bolesti zad, osteroporóze, u čerstvých zlomenin, vazivových nádorů, u poúrazových stavů, otoků, zánětů, zhmožděnin, popálenin, tenisových loktů, při poruchách látkové výměny a při bolestech hlavy.

BioTorus LT-100

Magnetoterapeutický přístroj revoluční konstrukce s řídicí elektronikou umístěnou přímo v aplikátoru má tvar kruhového toroidu - torusu. Napájení zajišťuje lehký síťový adaptér. Vznikl tak praktický ruční přístroj s univerzálním použitím v léčebné a rehabilitační praxi i v oblasti prevence. Vložená elmg cívka vytváří kolem sebe pulzní magnetické pole vhodných biotropních parametrů, zajišťujících vysokou léčebnou účinnost při minimální energetické zátěži pacienta. Přístroj je určen především pro individuální ošetřování např.sportovců (zhmožděniny, otoky, výrony, svalová únava) i k urychlenému hojení zlomenin a ran. Významný je účinek přístroje na posilování imunitního systému a zlepšení metabolismu.
Přístroj obsahuje dva univerzální předdefinované programy P1 a P2 s plynulým rozkmitáním frekvence v rozsahu 4-40 Hz a náhodném 2-72 Hz a program P3, u kterého lze nastavit frekvence individuálně s krokem 1 Hz. Nastavitelná doba aplikace 1 až 60 minut. Max. příkon přístroje 25 VA, klidový proudový odběr max. 50 mA. Magnetická indukce na povrchu externího aplikátoru 2-8 mT. Opakovací frekvence pulzů 1,3 až 72,7 Hz (podle zvoleného programu). Rozměry přístroje 400x350x30 mm, hmotnost 0,75 kg. Dodavatelem je ostravská firma M-Therapy, která kromě této novinky dodává magnetoterapeutické přístroje UltiCARE LT-99, BioPulse VF-XP a Theramag VF-18P.

Biomag MANADA

Magnetoterapeutický přístroj pro profesionální využití pomocí pulzní nízkofrekvenční magnetoterapie léčí, rehabilituje a slouží prevenci zdravotnických potíží. Přístroj doplňuje řada účinných aplikátorů s prověřenou kvalitou. Biomag MONADA je čtyřvýstupový se zvýšeným výkonem, dvěma displeji a zcela nezávislým ovládáním a provozem levých a pravých párů výstupů pro aplikátory.
Všechny programy jsou zapracovány přímo do textových voleb diagnóz (2x32 textových diagnóz). Na ovládání pomocí přímého výběru diagnóz navazují programy "VOLBA INDIVIDUAL" se širokými možnostmi nastavení parametrů (2x6 pamětí pro individuální nastavení). Možnost nastavení frekvence, jejího rozkmitání, nastavení typu rozkmitání, intenzity a tvaru pulzu, nastavení času. Rozsah kmitočtů 1 až 81 Hz, max. intenzita mg pole na aplikátoru 40 mT. Spárované výstupy přístroje běží originálním systémem střídavého chodu, vyvinutým firmou Biomag. Umožňuje připojení aplikátorů proti sobě bez vzájemného ovlivňování. Systém zároveň zajišťuje plný výkon přístroje do každého aplikátoru i při obsazení všech výstupů najednou. Většina solenoidů má ploché supertenké dno zajišťující maximální pohodlí pro pacienta. Poduškové aplikátory jsou pohodlné a upravené pro co nejlepší kontakt s tělem pacienta. Menu přístroje lze přepínat do 8 jazyků, opčně i do dalších jazykových mutací. Součástí řady Biomag přístrojů je i malý přenosný magnetoterapeutický Biomag Mona. Má dva samostatné výstupy pro aplikátory. Na své rozměry má velmi vysoký výkon, vynikající tvar průběhu pulzu a vysokou účinnost i velmi jednoduché ovládání.
Výrobce: Biomag.

BIOCON RPMS - repetitivní periferní magnetická stimulace

Neinvazivní neurostimulační metoda RPMS, využívá Faradayův zákon - v silném magnetickém poli vzniká na nervových drahách velmi účinný elektrický impulz. Tím dochází k depolarizaci motorických a senzorických zakončení. V centrálním nervovém systému vzniká zpětná vazba, vedoucí k rytmické svalové kontrakci svalu i v případě, že jej pacient není schopen svou vůlí ovládat nebo lokalizovat.
Na rozdíl od transkutánní elektrostimulace (TENS) není u metody RPMS impulz veden cestou nejnižšího odporu po povrchu svaloviny, nýbrž proniká do celého objemu stimulované tkáně. Postup je bezbolestný. Pacient přesto stimulaci velmi aktivně vnímá jako zřetelné stahy, podobající se velmi účinné hloubkové masáži. Během ošetření se mění intenzita i frekvence pulzů podle programu v počítači přístroje. Změnou parametrů může obsluha účinek přizpůsobit požadavkům konkrétního pacienta a léčebného postupu.
V ortopedii umožňuje metoda posilování velmi obtížně trénovatelných svalů, regeneraci pomocných svalů bez pohybu kloubu, využívá se při bolestech zad, ploténkových problémech, svalových bolestech a artrózách (BIOCON-1000 W). Významné jsou rovněž indikace v urologii a sexuologii (systém BIOCON-2000 W).
Pro účinnost terapie není rozhodující energie, ale strmost náběhu tvorby magnetického pole. Na rozdíl od TENS probíhají vzruchy jak směrem ke svalu, tak směrem k CNS.Výhodou je vynikající účinnost, protože příkazy svalům jsou předávány nativním způsobem. Svaly jsou optimálně vytíženy, ale nedochází k jejich přetěžování. Hloubka průniku se pohybuje okolo 10 cm (BIOCON100) a od 8 do 15 cm u přístroje BIOCON-2000.
Napájení obou přístrojů je z běžné zásuvky 230V/8A. Rozměry 800x400x200 mm a hmotnost je 40 kg. Stimulační frekvence 10-50 Hz. Výhody: neinvazivní metoda s bezkontaktním postupem působí přes oděv bez kontaktních elektrod a natírání vodivým gelem. Vyvolává výrazný, příjemný pocit a dociluje značnou hloubku průniku.
Výrobce: Medistellar GmbH Switzerland. Zastoupení pro ČR Medistellar, Holešov.

EXTRE MITER 2010 přístroj pro vakuově-kompresní terapii

Účinná vakuově-kompresní terapie je založena na automatickém střídání fáze vakua a fáze přetlaku v aplikačním válci, ve kterém je umístěna léčená končetina. V důsledku působení řízeného podtlaku a periodických tlakových změn se obnovuje krevní zásobování, zvyšuje se prokrvení končetiny i kapilární filtrace kyslíku a dalších potřebných látek včetně farmak, účinněji se odstraňují nežádoucí metabolity, celkově se zlepšuje metabolismus a funkce nervových vláken končetin apod.
Nové provedení přístroje "Better Future" nabízí 660 programů, je vybaven průmyslovým počítačem s dotykovým grafickým displejem, dálkovým ovládáním a motorickým pohonem válce pro usnadnění manipulace. Účinně léčí různé poruchy periferního prokrvení, váznoucí metabolismus a zhoršenou trofiku končetin původu cévního, diabetického, neurocirkulačního, poúrazového, degenerativního, zátěžového nebo gediatrického. Přístroj se používá v rehabilitaci, v nemocnicích, v lékařských a fyzioterapeutických praxích, v lázeňských ústavech, na pracovištích sportovní medicíny i na mnoha dalších místech. Výrobcem je Embitron, Plzeň.

BTL HS-300C intenzivní pulzní světlo

Přístroj nové generace přenosných IPL systémů je kompaktní konstrukce, komfortní pro obsluhu a vyznačuje se maximální technologickou vyspělostí. Pro pohodlné a bezpečné ošetření je aplikační krystal účinně chlazen vodou až do -4 řC. Je vybaven ergonomicky tvarovaným barevným dotykovým displejem a umožňuje jednoduché a přehledné nastavení všech parametrů ošetření. Indikace: depilace, vyhlazování vrásek, rozšířené žilky, zpevňování tkáně, fotorejuvenace, pigmentové skvrny nebo léčba akné.

Pulzní módy jednoduché nebo variabilní multipulzní. Délka pulzu 2-15 ms. Prodleva mezi pulzy 5-50 ms. Sekvence pulzů 1-15. Xenonová lampa. Velikost krystalu 12x35 mm. Světelné spektrum 420-1200 nm. Energie 10-50 J/cm2. Rozměry (vxšxh): 460x410x610 mm, hmotnost cca 29 kg. Napájení 230V/5060 Hz. Max. příkon 1200 W.

Výrobce: BTL zdravotnická technika.

FOTONA - výkonové lasery Laserové systémy FOTONA nabízejí vysoký komfort, rychlé procedury, riziko snížené na minimum, vyšší přesnost, skvělé klinické výsledky a flexibilitu. Patentovanou VSP (variabilní square čtvercová pulzní) technologie zvýšila bezpečnost a přesnost laserové technologie. Vyspělá VSP technologie je schopna jednoduše a přesně léčit rozdílné struktury tkáně s nesrovnatelnou účinností bez přehřívání okolní tkáně. Bezkonkurenčně bezpečný obdélníkový tvar pulzu má velmi strmý nárůst i pokles. VSP technologie dovoluje přizpůsobit dobu trvání laserového pulzu a velikost energie tak, aby bylo použito minimální množství energie pro maximální efekt.
FOTONA vytvořila vestavěný systém Energy Feedbock Control (EFC), který aktivně nastavuje energii každého jednotlivého pulzu a zpětně jej pak energeticky kontroluje. Odpadá ruční kalibrace, systém je po zapnutí ihned připraven k použití. Pro hlavní indikace se používají tři vlnové délky KTP Nd: YAG (532 nm), Nd: YAG (infračervené, 1064 nm) a Er: YAG (infračervené, 2940 nm) - nejvíce absorpční pro pulzní mikronové zákroky.
Laserové systémy FOTONA vyhovují praktickým potřebám uživatele. Lze si vybrat ze široké škály nabídky modelů: Fidelis XP, Dualis XP, Dualis XP Plus, Fotona XP MAX, Fotona XP-2, Fidelis XS, Dualis XS, Dualis SP, Fotona SP Plus, Dualis VP, Fotona QX.Tato platforma laserových systémů vykazuje všestrannost a modulární variabilitu.
Indexové označení přístrojů znamená: P - pigment, V - veins ("vínové skvrny"), S - skin (akné), Q - switched (odstranění tetování).
Výrobcem je BTL zdravotnická technika.

Pacientský monitor UM-300

Síťový pacientský monitor s 12" displejem a multiplynovým modulem.
Široké možnosti síťového připojení umožňují sledování dat ze sítě zdravotnického zařízení, digitálních snímků, výsledků laboratorních testů, léčebných pokynů apod. Vysoce kontrastní barevný displej má široký pozorovací úhel. Rozšířené monitorovací schopnosti: EKG, frekvence srdečního tepu, pulzní oxymetrie, NIBP, frekvence dechu, teplota, invazivní krevní tlak, srdeční výdej, kapnografie, N2O, O2 a 5 druhů anestetik. Umožňuje současný průběh zobrazování až 8 křivek v reálném čase, zdokonalené digitální zpracování signálu, alarmové sledování všech životních funkcí a víceúrovňový systém akustických a vizuálních alarmů. 12svodové EKG se systémem analýzy arytmie a variability srdečního rytmu. Umožňuje vytvoření trendu až do 72 hodin u všech parametrů, 60 s plný záznam křivek a až 4hodinový provoz na vnitřní baterii. Dále je možný výpočet množství a rychlosti podávaných léků. Přístroj je vybaven sondami pro dospělé i pro novorozence. Kontakt www.tse.cz.

(/an/)

Foto - BioTorus LT-100

BIOCON - 1000

BTL HS-300

Biomag MONADA

Komentáře k článku
:
:
:
FICKW:

Týdenní novinky do e-mailu

Týdenní novinky do e-mailu
jméno
Heslo

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku