100 000 tisíc lidí u nás trpí epilepsií. Co přesně dělat a jak pomoci epileptikům během záchvatu?

Několik minut trvající křeče, výpadek vědomí po dobu několika minut a pak i hodiny, než se člověk dostane do normálu. Tak si většina lidí představuje epilepsii. Druhů epileptických záchvatů je ale víc a většinou jsou mnohem slabší. Jak se k epileptikům chovat?

V pondělí 12. února slavíme Mezinárodní den epilepsie. To je dobrá příležitost k tomu, seznámit veřejnost s touto nemocí, kterou trpí zhruba jeden člověk ze sta. Kvůli svým projevům totiž epilepsie stále zůstává velkým společenským tabu a pojí se s ní řada mýtů.
Nebojte se epilepsie

Prvním místem, kde by se o epilepsii mělo začít intenzivně mluvit, jsou základní a střední školy. Společnost E, nezisková organizace, která se již 27 let věnuje pomoci lidem s epilepsií, vydává právě teď vzdělávací balíček "Nebojte se epilepsie".

Balíček obsahuje výukové materiály pro žáky i učitele, vzdělávací film "Upadni a choď" i spoty o první pomoci při epileptickém záchvatu, které byly součástí nedávné kampaně *zadnoupaniku.

"Vydáním balíčku chceme zdůraznit důležitost osvěty a vzdělávání. To jsou nejúčinnější zbraně, které zatím máme k dispozici proti bariérám, které epilepsie lidem v životě vytváří," říká k tématu Alena Červenková, ředitelka organizace. Celý balíček lze...
 

Klíčová slova: