Internet a můj handicap - 2008

Již počtvrté vyhlásila občanská sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO literární soutěž Internet a můj handicap, do které došlo tentokrát rekordních 42 příspěvků. Porota ve složení Jana Vejsadová (Mnémé), Richard Navrátil (Křižovatka.cz), Karel Ryšavý (Bez bariér.cz), Dana Mošnerová a Pavlína Houdková (Alfa Human Service), Pavel Veselský (InternetPoradna.cz), Miloš Pelikán (Vozíčkář), Martin Králíček (Můžeš) a Jaroslav Winter (BMI sdružení) dospěla k následujícímu pořadí:

1.         Pavel Hejhal: Internet otevírá nové možnosti
2.         Jaroslav Čajka: Drama prosincové noc
3.         Renata Kittnerová: Internet a můj handicap
4.- 6.    Martin Veselý: Internet a můj handicap

             Naděžda Štefflová: Internet z Barrandova
             Miroslav Šubrt: Internet a můj handicap 
7.          Josef Fučík: Internet a můj handicap
8.- 9.     Kamil Štabla: Internet a můj handicap
             Roman Pišný: Propadák pondělní reality show
10.        Lukáš Otáhal: Internet a můj handicap
11.        Karel Funk: Internet a duševní i tělesná (ne)rovnováha
12.- 14. Marta Bednářová: Internet a můj handicap
             Dobroslav Möhwald: Pohádka o Internetu
             Jaromír Komorous: Parťák, co mě honí z domu
15.         Pavla Kmeťová: Internet a můj handicap
16.- 18. Marta Štablová: Zrada nebo výzva?
             Jaroslav Malinský: Search: Parajarda
             Božena Šimková: Síť na síti
19.- 21. Libuše Petrašová: Internet je pomocník pro každej den
             Leoš Lacina: Můj handicap a Internet

             Jarmila Vojtěchová: Jsem převážně bezmocná, ale mám internet

Kromě toho udělila redakce časopisu Můžeš zvláštní cenu (LCD monitor of firmy Elektro partner) Janě Hodkové, jejíž hrdinský čin popsal ve svém příspěvku Drama prosincové noci Jaroslav Čejka. Dále udělila zvláštní cenu (DVD přehrávač) redakce časopisu Vozíčkář, a to Karlu Funkovi za příspěvek Internet a duševní i tělesná (ne)rovnováha. Ceny pro vítěze věnovaly společnosti Reader´s Digest Výběr, Elektro expert,  AutoCont, expert ČR, UMÚN, Telefónica O2, Burda Communications a Zoner Press.
Soutěžícím autorům, kteří se nemohli zúčastnit vyhlášení výsledků na konferenci INSPO, budou zaslány ceny poštou. Všech 42 soutěžních prací bude na tomto místě postupně zveřejněno.

 

Ricahard Bureš: Neznám slůvko NEJDE

23.03.2008 23:07

Naučit se pracovat s počítačovou myší bylo pro něho velmi obtížné. Nicméně postupným cvičením se mu zlepšila motorika natolik, že dnes může pomocí myši kreslit, retušovat fotografie, vytvářet různé publikace a webové stránky.

David Hájek: Internet a můj handicap

23.03.2008 20:09

Patnáctiletý student doufá, že díky internetu bude mít kvalitní život, protože má zrakovou vadu – potíže vidění na dálku a na blízko.

Michal Pospíšil: Internet a můj handicap

23.03.2008 20:03

Větší bariérou než vozík je pro něho nestandarní možnost se domluvit. Trvá mu, než srozumitelně vyjádří svoji myšlenku, má na vozíku připevněnou komunikační tabulku s abecedou. Proto pro něho je internet báječný, poskytuje mu kontakt s bývalými spolužáky, využívá chat. Používá i-bankovnictví, nakupuje, vše potřebné si vyřídí z domova.

Pavel Pudil: Já a kamarád internet

23.03.2008 19:58

Už od roku 1992 využíval bbs Braillnet, později získal počítač Eureka, pak díky znalosti angličtiny byl u navazování mezinárodních kontaktů českého showdownu (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé). Učí se velštinu přes internet – přihlásil se do online kurzu na velšskou univerzitu v Lampeteru. Sní o tom, že přeloží knihu v tomto keltském jazyku.

Ivana Nováková: Internet a můj handicap

23.03.2008 19:48

S handicapem žiju odjakživa. Sedíce před počítačem, skoro jakoby nebyl - zamýšlí se nad rolí internetu ve svém životě Ivana Nováková.

Lada Holečková: Pomohl mi ze dna...

23.03.2008 19:40

Krom mých nejbližších byl počítač tím, kdo mě vytáhl z laxnosti, z psychického dna, neschopnosti žít, končí svůj příběh, který začal v jejích 13 letech, Lada Holečková.

Denisa Dziaková: Internet a můj handicap

23.03.2008 20:35

A hned vzápětí příspěvek nejkratší. Zato než se nevidomá Denisa naučila ovládat počítač, dalo jí to hodně práce, ale STÁLO TO ZA TO!

Denisa Zábranská: Počítač, přítel člověka

23.03.2008 22:48

Bez počítačů a mobilních telefonů si leckterý z nevidomých už nedokáže představit běžný život, jak dokládá krátký, ale výstižný příspěvek Denisy Zábranské.

Milada Janatková: Internet a můj handicap

23.03.2008 22:13

Od šedesáti let ztrácí postupně zrak, takže nyní má už 18 let glaukom. Nápisy nepřečte vůbec a na čtení zblízka potřebuje silnou lupu, která 9x zvětšuje. Přesto je její příspěvek plný optimismu.

Lucie Vláčilová: Internet a můj handicap

23.03.2008 21:49

Co jiným normálně trvá hodinu, jí zabere tři hodiny, proto počítač moc nemilovala. Teprve s připojením k internetu se její averze odstranila, začalo ji to bavit a všechno možné zkouší. Nakupuje, používá e-banking, v jejich městě není žádná bezbariérová banka, proto uvítala tuto možnost.

Bohuslava Sokolová: Počítač a já

23.03.2008 21:09

Účetnictví je jedno z mála povolání, které může vykonávat doma, aniž by svoje nemocné končetiny musela namáhat každý den cestou do zaměstnání. Může využít své vzdělání a ještě pomáhat druhým. Ale využívá internet ještě k ledačemus dalšímu.

Petr Vaculík: Možnosti internetu

23.03.2008 21:03

Ve 27 letech se ocitl v invalidním důchodě. Nedovedl si představit, jak dál žít s roztroušenou sklerózou. Objevil internet – info o nemoci, chat o zkušenostech s léčbou, e-mailová komunikace, telefonování přes internet, nákupy, bankovnictví, chválí možnost stáhnout si dokumenty z úředních stránek.

Kamil Štabla: Internet a můj handicap

17.03.2008 19:37

Život má cenu žít naplno, tvrdí ve svém příspěvku Kamil Štabla, kterého Bechtěrevova choroba inspirovala k protestní cestě Evropou s peticí proti diskriminaci zdravotně postižených osob.

Josef Fučík: Internet a můj handicap

17.03.2008 19:27

Po úraze páteře, pár dní koma, dvou měsících na ventilátoru se se mnou primář neurokliniky loučil se slovy: ,,Bude to těžké, ale ....... smiřte se s tím, že budete hýbat jen hlavou." Josef Fučík se nesmířil - dnes jeho společnost zaměstnává 70 lidí.

Miroslav Šubrt: Internet a můj handicap

13.03.2008 21:38

Ve svých 63 letech žiji takový život, jaký si představuji mít - a nic na tom nezmění ani moje Parkinsonova nemoc...Nedlouhá, ale procítěná óda na internet přinesla autorovi jedno ze čtvrtých míst.

Naděžda Štefflová: Internet z Barrandova

13.03.2008 21:32

O Barrandovu sice v příspěvku autorky žijící s roztroušenou sklerózou není ani zmínka, patrně jím však měla na mysli, že její životní internetový příběh by stál za zfilmování. Ostatně posuďte sami.

Martin Veselý: Internet a můj handicap

13.03.2008 21:27

Nevidomý autor dal svému příspěvku podtitul Satirický fejeton bez autobiografických prvků čili zobecnění zkušeností zrakově postižených a obsadil čtvrté místo.

Renata Kittnerová: Internet a můj handicap

13.03.2008 20:00

Internet se stává mou spojkou mezi domovem a prací ve dnech, kdy napadne sníh, nebo když se z chodníků stává ledové zrcadlo a podkluzuje vozík - toť jeden z řady obrazů, který přinesl autorce v soutěži třetí místo.

Jaroslav Čajka: Drama prosincové noci

13.03.2008 14:46

Nevidomý autor líčí dramatický příběh své známé, v němž internet pomohl při záchraně života. Protagonistka tohoto příběhu Jana Hodková převzala na konferenci INSPO při vyhlášení výsledků zvláštní cenu časopisu Můžeš.

Stránky