Zvládl jsem 24 000 km na vozíku

04.02.2014 16:25

PŘEROV Dvacetiletý Jiří Mára z Přerova, který s rodinou už několik let cestuje na invalidním vozíku po celém světě, pokořil Austrálii. Při putování po tomto kontinentu urazil s rodinou za šest týdnů přes 20 000 kilometrů a Austrálii objel kolem dokola.
Za sebou má setkání s koalami či s klokany i návštěvu v nejstarším tropickém pralese světa. Mladík, který byl loni v říjnu oficiálně zapsán do České knihy rekordů jako první český vozíčkář, který navštívil všechny obydlené světadíly, s cestováním po světě nekončí. Svým putováním se snaží povzbudit další handicapované lidi.

Do Austrálie vyrazil s rodiči v polovině prosince, domů se vrátili na konci ledna.
"Po Austrálii jsme ujeli 24 000 kilometrů, na cestu jsme si půjčili karavan, ve kterém jsme i spali," řekl Jiří Mára, který od narození trpí svalovou dystrofií. I přesto, že neovládá ruce ani nohy, cestu do nejmenších detailů osobně naplánoval. "Trvá to tak dva až tři měsíce, cestu plánuju na internetu, podle map a knížek," doplnil.
Výpravu přitom dokáže naplánovat do takových detailů, že rodina už dopředu ví, i jaký stav silnic je v daném místě čeká. "Já už to ani nezkoumám, už mu věřím. Řekne mi, kde je asfaltka, kde je prašná cesta, kde to s vozíkem neprojedeme. Z osobní zkušenosti vím, že jsem schopen ho přenést jeden kilometr," doplnil s úsměvem jeho otec Jiří Mára.
» Pokračování na str. B2

24 000 km na vozíku. Procestoval jsem Austrálii
» Pokračování ze str. B1
Cestovat po světě začal se svým synem na přelomu roku 2006 a 2007. Jirka se stal prvním českým vozíčkářem, který procestoval nejvzdálenější zemi na světě - Nový Zéland. O rok později studoval španělštinu v Ekvádoru a vyzkoušel, jak se žije v amazonské džungli a na tajuplných Galapágách. Na třetí expedici procestoval Japonsko. Následovala cesta na Island a do Grónska. Poté zamířili do Afriky, Jirka naplánoval dobrodružnou cestu po JAR, Namibii, Botswaně a Zimbabwe. Dohromady již rodina urazila přes 60 000 kilometrů. Putují většinou půjčeným autem, lodí i vlaky. V Ekvádoru využili levného benzinu a na cesty si najímali tamní taxikáře. "Zbývá nám už jen Antarktida, tam se nám ale kvůli zimě nechce. Obydlené kontinenty už jsme navštívili všechny," uvedl šestačtyřicetiletý Mára starší. Na cestách má rodina rozdělené role. Maminka Alena cesty zachycuje pomocí fotoaparátu, otec natáčí na kameru, syn Jirka navádí na cestu a o něj se pomáhá starat jeho osmnáctiletá sestra. Sami rodiče přiznávají, že se jejich cestování tradiční dovolené příliš nepodobá. "Když jsme se zeptali jedné z cestovek, co říkají na náš program v Austrálii, řekli, že jsme šílenci, že se to takhle zvládnout nedá," doplnil pobaveně otec Jirky. O putování po světě rodina natáčí cestopisné dokumenty a své zážitky mapuje v cestopisných knihách. Dosud vydali šest knih a šest dokumentů, které společně s pořádáním cestovatelských besed pokrývají jejich náklady. "Jezdíme po přednáškách po celé republice. Například tento týden máme za sebou sedm přednášek, zájem je obrovský. Jirka vždy připraví tak 300 fotek a já nastříhám videoukázky," popisuje Jiří Mára starší. Cestování jim čas od času "zaplní" i jejich obývací pokoj. Do Přerova za nimi totiž přijíždí přátelé, se kterými navázali vztahy po celém světě. Na návštěvě byli Japonci, ale i lidé z Nového Zélandu či z Ameriky, mnozí jezdí i opakovaně.

Foto: S rodiči Jiří Mára s manželkou Alenou, synem na vozíčku a dcerou (není na snímku) jsou zdatný cestovatelský tým. Foto: ČTK
Foto: Jiří Mára s jedním z cestopisů rodiny
Foto: ČTK

Mutace - Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj

Klíčová slova: