Zdravotně hendikepované tvůrci vystavují v Polsku

Kolekcí šestnácti obrazů inspirovaných hudbou se od 22. května představí klienti Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava v koncertním sále Domu kultury v Koźle v Polsku.

Zítřejší vernisáž výstavy, nazvané Malowanie jazzem, je součástí mezinárodního projektu nadace Kocham Swoje Źycie. Nápad, uspořádat výstavu inspirovanou jazzovou hudbou, se váže ke Světovému dni jazzu, vyhlášenému organizací UNESCO na 30. dubna.

Spolu s devíti vystavovateli z Polska a ostravského Čtyřlístku se v Domě kultury v Koźle představí svými díly také zdravotně postižení lidé ze Španělska a Nizozemí vedle profesionálních polských výtvarných umělců, pedagogů a studentů uměleckých škol.

Nepochybně mezi nimi budou rezonovat taková jména, jako je Kaja Renkas - známá polská grafička a tvůrkyně plakátů, grafik Stefan Lechwar – pokračovatel tradice slavné polské plakátové školy, grafik Tomasz Kipka, jenž se věnuje jak reklamní, tak užité grafice nebo malíř, grafik a sochař Franciszek Nieć a řada dalších.

Ostravští tvůrci, lidé s mentálním postižením, se nechali inspirovat ke svým malbám a kresbám vlastními hudebními prožitky, a to jak při poslechu hudby, tak jako aktivní hráči na jembe bubny nebo Orffovy nástroje. Přestože mnozí z nich vystavují často na kolektivních výstavách Čtyřlístku ve výstavních síních v Ostravě nebo i v Praze, v Polsku se takto představují poprvé.

V druhé polovině letošního června by se výstava Malowanie jazzem měla přestěhovat také do Ostravy, kde bude během léta k vidění v Galerii Mlejn.

Bohdana Rywiková

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.