Zážitkový veletrh Kreativ i abilympiáda pobaví a potěší každého

Blíží se 26. národní abilympiáda, dvoudenní přehlídka pracovních a volnočasových dovedností osob se zdravotním postižením. V pardubické Tipsport areně začne netypicky ve čtvrtek 17. května dopoledne, konkrétně v 8:45 hod. O medaile bude v 17 soutěžních disciplínách bojovat 81 hendikepovaných lidí. Největší zájem je o návrh plakátu, fotografování, keramiku, malování na kameny a aranžování suchých květin.

Hlavní akcí však je zážitkový veletrh Kreativ. Nabídne desítky stánků s rukodělnými užitnými či dekorativními předměty a 15 tvořivých dílniček, v nichž si dospělí i děti budou moci vybarvit mandalu, vyzkoušet drátování nebo třeba ozdobit perník. Potravinářská škola a prodejna Pardubanda nabídnou pochoutky pro mlsouny, stánek firmy K2P bude lákat na relaxační polštářky a originální šité hračky.

„Novinkou je burza zaměstnavatelů osob s postižením. Společně s pardubickým úřadem práce jsme pozvali ty, kteří jsou v téhle aktivitě úspěšní. Chceme ukázat široké veřejnosti, že nás v regionu přibývá, víme o sobě a hledáme stále nové možnosti, jak dát hendikepovaným lidem šanci,“ vysvětluje Pavlína Potůčková, místopředsedkyně České abilympijské asociace (CAA).

Po oba dny bude probíhat pestrý doprovodný program. Ve čtvrtek je hlavním tahákem beseda s oblíbeným filmovým režisérem Zdeňkem Troškou, uskuteční se barmanská show a zazpívá chlapecký sbor Bonifantes. Pátečním magnetem je show služebních psů Policie ČR, triky a čáry předvede mladý kouzelník David Kopecký, vystoupí členové taneční školy Emotions Dance.

Venku před hlavním vchodem do haly bude přichystán nafukovací skákací hrad, pro starší děti a dospělé pak obří šachy a simulátor nárazu. „Atraktivní jistě bude i soutěž ve sběru razítek spojená se zážitkovou trasou, na které si zájemci vyzkoušejí třeba jízdu na vozíku nebo chůzi se zavázanýma očima,“ informuje Iva Preussová z organizačního týmu CAA. A dodává, že výherci se budou losovat v pátek po poledni.

Vstup na Kreativ i abilympiádu je zdarma. Obdivovat výkony soutěžících, zakoupit si originální výrobky (nejen) z chráněných dílen či vyzkoušet si manuální dovednosti mohou návštěvníci ve čtvrtek a pátek od 9 do 18 hodin.

Další informace lze najít na stránkách www.caaos.cz/abilympiada-2018. Na dotazy odpoví Adéla Bergmanová, tisková mluvčí CAA, na telefonech 466 052 071 a 730 581 605 nebo e-mailu adela.bergmanova@caacz.cz.

Nad abilympiádou převzala záštitu například ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Přesun akce do pracovních dní má podle Asociace přinést větší návštěvnost.

„O víkendech má kdekdo jiné plány. A protože mezi soutěžícími je hodně mladých lidí, doufáme, že jim kamarádi či spolužáci přijdou fandit,“ říká Potůčková.

Miloš Pelikán

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.