Žáci chtějí pomoci handicapovaným inovativní sadou nádobí

Druhý ročník soutěže Innovative Kid (iKid), kterou pro děti ze základních škol ve věku 10–14 let pořádá KPMG Česká republika, zná své vítěze.

Stali se jimi žáci 3. základní školy Slaný s projektem Easy Eating, jež pomáhá handicapovaným a starším lidem speciálně upravenou sadou nádobí.

Projekt iKid přináší dětem i učitelům netradiční formu vzdělávání. Ukazuje, jak usměrňovat přirozenou dětskou kreativitu k vymýšlení užitečných inovací. Děti si prakticky vyzkouší, jaké to je zakládat start-up a mít svůj vlastní byznys, a to od fáze vymýšlení a plánování až po skutečnou realizaci. V České republice letos proběhl druhý ročník.

Hlavní cena putuje opět do Slaného

Prvenství si odnesl projekt Easy Eating, který vypracovali žáci ZŠ Slaný pod vedením jejich učitelky Soni Hamzové a mentorky Pavly Nečasové, ta ještě loni na stejné škole učila a se svým týmem vyhrála první ročník soutěže iKid.

Sada nádobí usnadňuje seniorům a postiženým lidem stolování, chytře upravené talíře nebo skleničky by se tak mohly používat například v domovech důchodců nebo nemocnicích. Porotci ocenili zejména smysluplný nápad, jeho praktickou převoditelnost a precizní provedení prototypu.

V září čeká vítězný tým exkurze a představení produktu v centrále společností Google a Facebook v irském Dublinu. Zde budou moci mimo jiné načerpat motivaci a inspiraci pro další podnikání.

Do soutěže se zapojilo celkem 9 týmů složených z 53 dětí z různých koutů České republiky. Do výroby prototypů se zapojili také podnikatelé, kteří v projektu figurovali v pozici odborných mentorů.

„Každá skupina absolvovala praktické workshopy, např. prezentačních dovedností nebo tvorby marketingového plánu. Pod vedením učitelů a mentorů si pak vyzkoušela 5 fází uvedení produktu na trh a na závěr musela obhájit svůj projekt před odbornou porotou,“ vysvětluje Roman Maco, marketingový ředitel KPMG Česká republika, a dodává: „Týmy se během celého trvání projektu ohromně posunuly. Je úžasné pozorovat vývoj od prvního nápadu přes prototyp až po konečný výsledek a prezentaci, které jsme viděli v rámci finále.“

Stříbrnou medaili si odnesla aplikace MegaMysl žáků základní školy Sokolnice, která se snaží udělat výuku zábavnější a jednodušší. Na třetím místě se umístil projekt Skládací rampy pro vozíčkáře, jež zabodoval také ve dvou doprovodných kategoriích – získal Cenu zaměstnanců KPMG Česká republika a Cenu redakce Hospodářských novin.

Slovenský projekt u nás zaujal

Původcem myšlenky celého projektu je řídící partner KPMG Slovensko, Kenneth Ryan, který chtěl touto cestou inovovat tradiční formy výuky. KPMG Česká republika následně převedla soutěž iKid do českého prostředí.

Finále se konalo 2. 6. 2017 za podpory IBM, projektu Soutěž a podnikej a vydavatelství Economia v prostorách KPMG Česká republika. O výsledku rozhodla porota ve složení Martin Jašminský (šéfredaktor Hospodářských novin), Marta Ťok (ředitelka Komunikace České spořitelny), Jan Krejčí (CFO start-upového inkubátoru UP21) a David Friedl (spoluzakladatel společnosti Fundchaser a projektu Soutěž a podnikej).

Vítězné projekty:

1.  3. ZŠ Slaný (Středočeský kraj) za projekt Easy Eating – sada nádobí pro handicapované lidi a pro malé děti

2.  ZŠ Sokolnice (Jihomoravský kraj) za aplikaci MegaMysl – učí studenty efektivně a zábavnou formou

3.  ZŠ Vojnovičova (Ústecký kraj) za projekt Skládací rampa pro vozíčkáře – díky rampě vozíčkář zdolá 1-2 schody a sám si ji obslouží

Speciální Cenu zaměstnanců KPMG ČR a Cenu redakce Hospodářských novin obdržel projekt Skládací rampa pro vozíčkáře.

Do třetího ročníku KPMG aktuálně hledá další školy, učitele a mentory.

Více informací najdete na webových stránkách projektu: http://ikid.cz/

Tereza Skácalová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.