Z advokáta žalobcem

04.02.2014 16:25

Londýn má za sebou i druhý ze sportovních vrcholů - paralympijské hry. Přestože si podle očekávání nezískaly takovou pozornost jako hry olympijské, stala se na nich událost, která může hodně ovlivnit budoucnost sportu.
Lépe řečeno, budoucnost atletických klání. Vhlavní roli je, stejně jako před čtyřmi lety, jihoafrický běžec Oscar Pistorius. Místo advokáta se ale stává žalobcem.

Pro vysvětlení: svět handicapovaných sportovců nemá větší hvězdu. Pistorius, který kvůli podkolenní amputaci obou nohou startuje na speciálních protézách, získal na paralympijských hrách v Pekingu zlato na tratích sto, dvě stě a čtyři sta metrů. Vybudoval si pozici, které se mezi zdravými atlety těší Usain Bolt. Ale možná se ocitl ještě výš. Svou vůlí na trati i za zeleným stolem si dokázal vymoct soutěžení s nehandicapovanými sportovci, čímž neuvěřitelně zpropagoval sport tělesně postižených. Ana loňském mistrovství světa v Tegu dokonce vybojovat stříbro ve štafetě na 4x400 metrů.
Než se však mohl postavit na start mezi největší hvězdy atletiky, probíhala složitá jednání. Z hlediska morálního nebylo co řešit. Proč neumožnit start člověku, který atletice věnuje možná víc než ostatní.
Studie některých expertů ale tvrdily, že speciální protézy zvané "Cheetah Flex Foots" (tedy "ohebné gepardí nohy") mohou Pistoria zvýhodňovat oproti zdravým sportovcům.
Atletika se tak dostala do zvláštní situace. Zdravý rozum velel mimořádného Jihoafričana na start pustit, možná i proto, že Pistorius stejně nemohl zasáhnout do bojů o medaile.
Zároveň tu ale byla obava. Pokud mají zmínění vědci pravdu, může se objevit ještě mimořádnější paralympik nebo kvalitnější materiál protéz. A to může být problém.
Pistorius se na olympiádě na čtvrtce dostal senzačně do semifinále. Na paralympiádě však ze tří individuálních zlatých medailí obhájil jen jednu. Na čtyři sta metrů. Daleko zajímavější ale byl jeho start na poloviční trati, kde zaběhl v rozběhu světový rekord - 21,30. Ve finále však prohrál s teprve dvacetiletým Brazilcem Alanem Oliveirou.
Jihoafričan ještě na stovce vedl možná o deset metrů. Přesto prohrál. Podle Pistoria nefér způsobem. Brazilcovy protézy jsou podle něj až moc dlouhé, a proto ho výrazně zvýhodňují. Jistě, rekordmana Usaina Bolta Oliveirův čas neděsí. Je o více než dvě vteřiny horší. Za Čechem Pavlem Maslákem by však na olympiádě zaostal jen o sedm desetin. Teď nastane nové zkoumání protéz. A v napětí by měla být i Světová atletická federace IAAF.
Když protézy projdou a Oliveira bude mít výkonnost, měl by dostat šanci. Jak ale zařídit, aby se ze sportu (ve vší úctě k postiženým sportovcům) nestal boj výrobců nejlepších protéz?

Foto:

O autorovi: ONDŘEJ SUCHAN redaktor LN e-mail: ondrej.suchan@lidovky.cz

Klíčová slova: