Vyšly podzimní Listy sociální práce

Píší mj. o zkušenostech v oblasti integrace křesťanských rodin přesídlených z Iráku.

Aktuální číslo se opět zaměřuje na sociální práci v různých oblastech, a poprvé přináší i téma uprchlíků. O zkušenostech v oblasti integrace rodin přesídlených z Iráku se podělila za Slezskou diakonii Romana Bélová ve svém článku Na cestě.

Popisuje jednotlivé fáze, které s integrací souvisely (a souvisejí), a to fázi před příjezdem uprchlíků, fázi azylového řízení a fázi integrační. Sociální práci podporující integraci uprchlíků popisuje jako multidisciplinární, s důrazem na zapojení formálních i neformálních zdrojů v místní komunitě.

Pod ironickým názvem Ještě že tak šťastné jako v Sovětském svazu nebyly a tak dobře se neměly... se skrývá 1. díl seriálu historičky sociální práce Pavly Kodymové o „ústavní péči o děti v Československé lidově demokratické republice budované podle příkladu Svazu sovětských socialistických republik“. V zajímavém, ale ne příliš optimistickém článku se čtenář dozví o komunistické propagandě a realitě v souvislosti s dětskou ústavní výchovou.

Podzimní číslo přináší i spoustu dalších zajímavých témat. O metodickém vedení individuálního plánování v sociální službě se čtenář dozví z článku Petra Vojtíška, dobrou praxi z oblasti zplnomocňování seniorů v nakládání s vlastními penězi představila Hana Mudrová. Nechybí však např. ani článek o školské sociální práci, a to Evy Hurychové. Do nového čísla Listů sociální práce se tak určitě vyplatí začíst.

 

Veronika Hotová

Klíčová slova: