Vyšlo zářijové dvojčíslo Sociálních služeb

Jakub Havlíček a Gabriela Slaninová se v něm zaměřili na využití elementů Pesso Boyden System Psychomotor terapie v praxi nízkoprahových zařízení pro děti a mládež.

Ve svém článku představují jednak východiska této terapie, ale i tři psychomotorické systémy (reflexivní, volní a emociálně ovlivněný) nebo 5 základních potřeb (místa, sycení podpory, ochrany a limitů). Následně se zabývají využitím vybraných elementů v NZDM, technikami využitelnými v přímé práci a pro lepší pochopení nechybí ani kazuistika.

Psychoterapií v sociálních službách se v novém čísle zabývá Roman Pešek. Hned v úvodu uvádí, že psychické problémy zažije ve svém životě každý čtvrtý člověk, ale jen cca 30 % z nich se dostane adekvátní pomoci (a to z různých důvodů). Logicky poznamenává, že mezi klienty sociálních služeb je mnoho lidí, kteří psychoterapii potřebují. Jako důvod, proč by podle něj měla být psychoterapie plnohodnotnou součástí sociálních služeb, uvádí autor 3P – Potřebnost, Patřičnost a Psychosociální multidisciplinaritu.  

V novém čísle však najdete i spoustu dalších článků, reportáží a zajímavostí. Domácnost klienta jako zdroj možného ohrožení je název článku Marcely Hauke, který se zabývá problematickými situacemi při poskytování pečovatelské služby, a následně případnou možností neuzavření smlouvy o poskytování sociální služby. Článek Etické dilema: Klient s virovou hepatitidou typu B (Pavel Čáslava, Petr Matuška) je výstupem z jednání Etické komise APSS ČR, smysluplným individuálním plánováním se zabývá Jiří Sobek.

V novém čísle však nechybí ani oblast práva, poradenství, moderních technologií či dobrá praxe, jednoduše spousta článků, které vám zpříjemní podzimní dny.

 

Veronika Hotová

Klíčová slova: