Vyšlo říjnové číslo Sociálních služeb

Úvodem do problematiky v něm začíná pětidílný seriál Martina Peška o sebevraždách a sebevražedném jednání klientů.

Sebevražedné jednání představuje závažný celospolečenský problém. Každý rok spáchá na celém světě sebevraždu cca 1 milion lidí, což znamená, že v průměru každých 40 sekund takto umírá jeden člověk. Zajímavé je, že například počet zemřelých při dopravních nehodách je dlouhodobě nižší než počet zemřelých v důsledku sebevraždy.

V úvodním dílu seriálu ujasňuje Martin Pešek pojmy a dělení sebevražd, zabývá se i rizikovými faktory a statistikou. Upozorňuje, že první bariérou, kterou jako profesionálové musíme překonat, je kulturní tabu, které zakazuje o sebevraždě hovořit.

Systemická a na člověka orientovaná komunikace – efektivní komunikace s verbálně komunikujícím uživatelem a jeho rodinou, tak zní název článku Markéty Vaculové. Jak autorka zdůrazňuje, hlavním pracovním nástrojem sociálního pracovníka je komunikace, a pokud chceme, aby byla efektivní, je nutné na zdokonalování komunikačních schopností pracovat. První díl dvoudílné série přináší nejen teoretická východiska a některé techniky přístupu orientovaného na člověka, ale i cestu z nefunkční komunikace směrem ke vzájemnému porozumění.

V říjnovém čísle najdete také množství dalších zajímavých článků, např. rozhovor s finalistkou České Miss Veronikou Kašákovou nejen o jejím Nadačním fondu nebo článek Vůně ve službách sociální péče. Nechybí ani tradiční rubrika Kanceláře veřejného ochránce práv či moderní technologie. Zkrátka, říjnové číslo je opět „nadupané“ informacemi. 

Veronika Hotová

Klíčová slova: