Vyšlo nové číslo Gongu

Několik příspěvků se z různých pohledů věnuje vzdělávání sluchově handicapované mládeže, dospělých i snadnější komunikaci neslyšících v naší majoritní společnosti.

Léto se vrátilo zpět i do našich krajů a s ním přišla radost, uvolnění a prázdniny. Čas vhodný na odpočinek, nabrání sil a svěžesti do druhé poloviny roku. V té čeká na představitele naší komunity řada důležitých kroků i změn. Držme si palce a věřme, že přinesou jen samá pozitiva kvalitativně ovlivňující především vzdělávání sluchově handicapované mládeže, dospělých i snadnější komunikaci neslyšících v naší majoritní společnosti.

Už slovo prezidenta ASNEP (str. 4) napovídá, že se na poli současného studia odehrávají změny podobně jako v oblasti tlumočení do českého znakového jazyka. Začátkem září proběhne konference na téma Inkluzivní vzdělávání pro neslyšící – současný trend našeho školství. Určitě s sebou nese řadu pozitiv, ale i negativa, kterým je nutné předcházet a eliminovat je. Čas ukáže, do jaké míry se vedení ASNEP podaří všechny okolnosti zhodnotit a prosadit do praxe.

Otázkám vzdělávání se věnuje i příspěvek dr. Hudákové pod názvem Změny ve školském zákoně: vzdělávání uživatelů českého znakového jazyka (str. 18). Pozadu s plnohodnotnou nabídkou vysokoškolského vzdělávání neslyšících nezůstávají ani naše univerzity. Příkladem je Univerzita v Hradci Králové, která svým studentům nabízí studijní materiály v českém znakovém jazyce (str. 29).

Zamyšlení Tima Curryho najdete pod názvem Krása nevědomosti na str. 18. Velmi dobře s tímto příspěvkem ladí i sloupek dr. Zvonka na téma Není jazyk jako jazyk (str. 12), kdy si neslyšící u nás hrdě uvědomují jeho jedinečnost a rovnoprávnost s mluvenými jazyky. A že Přepis není tlumočení (str. 28) nás s nadhledem sobě vlastním přesvědčí jeho ohluchlý autor sloupku Láďa Kratochvíl. 

I nadále pokračujeme v informovanosti o změnách a právech v sociální oblasti. Tentokrát se  starší generace čtenářů dozví, jak se všechno má s pobíráním invalidních důchodů (str. 26). A rodiče neslyšících dětí dostanou návod (str. 27), jak získat příspěvek na péči pro neslyšící děti. 

20. jubilejní ročník Gastro Hradec Vitana Cup 2015 patřil jako už skoro tradičně neslyšícím studentům Střední hotelové školy v Hradci, kteří obsadili všechny přední příčky (str. 32) a stejně úspěšní byli i žáci Základní školy v Radlicích na poli filmovém, bez kterých se mediálně ani tvůrčím způsobem už neobejde Filmový festival Oty Hofmana (str. 3). Důkazem je letošní úspěch filmu Přepadení mladého režiséra Matěje Čipery. Neslyšícím lidem je věnována i řada divadelních představení s titulky v měsíci září a říjnu a některá jsou tlumočena i do českého znakového jazyka.

S velkou hrdostí se s vámi dělíme i o historický úspěch našich olympioniků na letošní 18. zimní deaflympiádě konané na přelomu března a dubna v Chanty Mansijsk a v Magnitogorsku (str. 51 a 34-35). Naši sportovci přivezli šest zlatých a jednu stříbrnou medaili a zařadili se svým výkonem na druhé místo v hodnocení národů za Rusko.

 

Mějte krásné a pohodové léto.
 

Hana Marie Kunešová
šéfredaktorka časopisu GONG

 

Klíčová slova: