Vyšlo letní číslo Listů sociální práce

Má pořadové číslo 18 a zabývá se mj. situací dvou dětí umístěných v dětském domově, jejichž rodina se ocitla v sociálně nepříznivé situaci.

Když rodina dlouhodobě neplní svoji funkci, dítě se ocitá v ohrožení, a když není širší ani náhradní rodina, která by se o dítě postarala, přichází na řadu umístění dítěte v ústavním zařízení. Umístěním dítěte do dětského domova se však život rodiny nezmění. O děti je sice postaráno, ale co jejich rodiče či širší okolí, ze kterého přicházejí? Kdo pracuje s touto cílovou skupinou? Přiznejme si, že na obsáhlejší a hlubší práci s rodinou pracovník OSPOD čas prostě nemá. Nad tímto tématem se zamýšlí Alena Ostrejšová v kazuistice dvou dětí umístěných v dětském domově, jejichž rodina se ocitla v sociálně nepříznivé situaci.

V úterý 14. května 2019 se na pozvání poslankyně Pavly Golasowské sešli v Poslanecké sněmovně zástupci členských organizací sociálních pracovníků a vzdělavatelů v sociální práci, spolek Profesní komora sociálních pracovníků, Společnost sociálních pracovníků, Profesní svaz sociálních pracovníků v sociálních službách APSS, Asociace vzdělavatelů v sociální práci a další. Zástupci uvedených členských organizací shodně podpořili znovuotevření diskuze o vzniku profesního zákona o sociálních pracovnících. Nejdůležitější postřehy z tohoto dne sepsali do reportáže Monika Havlíčková, Michaela Límová, Pavla Kodymová a Pavel Pěnkava.

V letním čísle najdete také Prohlášení mezinárodní federace sociálních pracovníků o etických principech (schválené v Dublinu v červenci 2018 valnou hromadou Mezinárodní federace sociálních pracovníků a valným shromážděním Mezinárodní asociace škol sociální práce), recenze, kazuistiky, ale například i druhý díl seriálu Vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence úřadu práce.

Veronika Hotová

Klíčová slova: