Vozíčkáři objevují svět pokladů, už trénují s navigacemi

04.02.2014 16:57

PLZEŇ Desítka lidí bere před Západočeským muzeem v Plzni do ruky navigace a vyráží hledat "kešky". To jsou jakési poklady, které si lidé vzájemně připravují a schovávají při hře geocaching. Nedělní setkání v centru Plzně mělo ale jednu zvláštnost: bylo určené především vozíčkářům. Tři mladé ženy z Plzně získaly navigace díky finanční podpoře programu Think Big. Nyní učí vozíčkáře s nimi pracovat, v březnu pak všech pět navigací předají občanskému sdružení Lucky kolečka, které handicapovaným pomáhá.  

Jediným vozíčkářem na nedělním setkání byl Václav Augusta, který ochrnul před dvěma lety po vážném úraze. "Dneska je zima a mnoha vozíčkářům se do takového počasí nechce. Bojí se, že nastydnou," vysvětluje jedna z organizátorek a Václavova sestra, Hana Augustová.
Sama se geocachingu věnuje několik let. Když tedy s kamarádkami přemýšlely, jakou činnost by pro handicapované mohly připravit, zvítězilo hledání pokladů. "Na internetu je u popisu jednotlivých kešek uvedeno také, zda je k ní bezbariérový přístup," říká Augustová s tím, že na některé ale vozíčkář sám nedosáhne a potřebuje asistenta.
Třiatřicetiletý Václav si se sestrou zkoušel geocaching ještě před tím, než ochrnul. "Tehdy jsme jezdili hodně po republice, teď vybíráme podle toho, jestli jsou bezbariérové," přibližuje Václav Augusta s tím, že příliš mnoho činností pro vozíčkáře v Plzni není. On hraje bocciu, sport, který je hodně podobný hře petanque a je určen lidem s nejtěžším postižením. Augustovi se na geocagingu líbí především to, že se podívá na zajímavá místa. "Každá keška je něčím zajímavá. Jednou je na místě spjatém se zajímavým stromem, jindy na vyhlídce," líčí Václav Augusta. Která jej zaujala nejvíc, říkat nechce. "Jsou to vlastně poklady, nemělo by se to říkat," zdůvodňuje.
V neděli organizátoři vytipovali čtyři kešky. "Hlavním kritériem bylo, aby byly bezbariérové. Chtěli jsme ale geocaching spojit navíc s obdobím adventu, plánujeme se podívat na vánoční trhy na náměstí, proto jsme se sešli v centru," říká další organizátorka Martina Hánová.
Předcházející setkání bylo na Boleveckém rybníku. "Máme hodně známých vozíčkářů, chtěli jsme jim přiblížit nějakou novou aktivitu, kterou by mohli dělat i sami," vzpomíná Hánová na úplné začátky projektu. Do konce března mají naplánované s vozíčkáři ještě tři vycházky.

---

»Každá keška je něčím zajímavá. Jednou je na místě spjatém se zajímavým stromem, jindy na vyhlídce. Václav Augusta, vozíčkář

Foto: Trénink Pro vozíčkáře Václava Augustu je geocaching jednou z mála aktivit, které se může venku věnovat.
Foto: Ladislav Němec, MAFRA

Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Klíčová slova: