Veřejnost rozhodne mezi třemi kandidáty

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové zahájil hlasování pro osobnosti, které mohou získat Cenu veřejnosti ve 25. ročníku Ceny Olgy Havlové. Nominováni jsou Josef Cerha, Dita Horochovská a Jan Šisler.

Ocenění bude slavnostně předáno 27. května v Nové budově Národního muzea. Kandidáty, kterým můžete poslat svůj hlas, najdete na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz.

Letos může veřejnost posílat své hlasy skrze webové stránky od 19. dubna do 15. května. Ocenění získá osobnost s největším počtem hlasů na slavnostním udílení ocenění 27. května v Nové budově Národního muzea. Porota Ceny Olgy Havlové vybrala do užší nominace na Cenu veřejnosti tři kandidáty: Josefa Cerhu, Ditu Horochovskou a Jana Šislera. Dále porota ze všech došlých 21 nominací vybere letošního nositele Ceny Olgy Havlové.

Kdo jsou kandidáti na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové

Josef Cerha z Prahy, ředitel Tyfloservis, o. p. s.

Již ve velice brzkém věku začal přicházet o zrak, přesto se svého handicapu nezalekl a úspěšně vystudoval střední i vysokou školu a stal se doktorem filosofie. O problematiku nevidomých a slabozrakých se začal zajímat již během svých vysokoškolských studií. Později se věnoval práci se zrakově těžce postiženými dětmi a mládeží, ve spolupráci s dalšími odborníky organizoval rehabilitační pobyty pro rodiče nevidomých a těžce slabozrakých dětí. V r. 1986 vydal Rady průvodcům nevidomých. O jeho dalším působení více zde.

 
Dita Horochovská z Náchoda, lektorka hlasových technologií, spoluzakladatelka spolku Silou hlasu

Jako kvadruplegička je již 15 let zcela odkázaná na své okolí. Naučila se sama ovládat hlasem technologie, vyvinuté na Liberecké univerzitě a díky nim může bez pomoci druhých komunikovat se světem, telefonovat, pracovat s internetem, psát a číst e-maily. Aktivně usiluje o to, aby se tyto dovednosti naučilo co nejvíce handicapovaných lidí a aby byly pro tyto lidi co nejdostupnější. Je nejen lektorkou, ale i fundraiserkou. Více zde.

 

Jan Šisler z Prahy, zaměstnanec Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK, Rehalb, o. p. s.

Chtěl se stát členem horské služby, při opravě vleku se mu ale stal úraz, při kterém si poškodil míchu a skončil na vozíku. Svůj sen pomáhat druhým ale přes svůj handicap uskutečnil. Stál při vzniku basketbalového týmu vozíčkářů v ČR, byl také aktivním hráčem a pořádal mezinárodní turnaje. V r. 1988 se stal členem týmu Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a dodnes zde pracuje. Od r. 2002 je výkonným ředitelem o.p.s. REHALB a organizuje rekondiční pobyty pro pacienty se získaným poškozením mozku. Více zde.

 

Mediálními partnery Ceny Olgy Havlové 2019 jsou: Radio 1, Vydavatelství Economia, a. s., dále pak mezi partnery patří České zastoupení Volvo a Auto Průhonice, MINET Elektro, Mountfield, Copy General, Hospodářská komora ČR ad.

Jana Taušová

Klíčová slova: