V úřadech budou mít své výtvory handicapovaní umělci

04.02.2014 16:25

Žďársko – Ne vždy dostávají lidé se zdravotním postižením možnost ukázat, co umí a v čem vynikají. Jedním z těch, kteří handicapované vedou správným směrem a pomáhají jim uplatnit se ve společnosti, je například Štěpán Axman, autor Axmanovy techniky modelování (ATM) a spoluzakladatel občanského sdružení Slepíši. Své sídlo má v Tasově na Žďársku

.
"Naše občanské sdružení Slepíši se zabývá vzděláváním lidí se zdravotním postižením, máme také různé specializace – nevidící, lidé s mentálním handicapem, vozíčkáři a kombinované vady. Zabýváme se především výtvarnou a pracovní činností," vyjádřil se Štěpán Axman. Axmanova metoda je založena zejména na vytvoření hmatových hliněných "hadů", pomocí kterých je možné dokonale vyplnit a rozvrhnout plochu, z níž má vzniknout obličej. "Učitel si při výuce musí být vědom mimořádné kvality hmatu nevidících, jejich citu pro stabilitu a výjimečné hmatové paměti. Důraz je kladen na pracovní samostatnost, všechny řemeslné postupy jsou tomu cíleně přizpůsobeny. Pro výuku je důležité, aby měl učitel praktickou zkušenost práce s hlínou bez zrakové korektury," uvádí se na stránkách www.slepisi.eu.
Autora této techniky, která je uznávaná nejen u nás, ale také v zahraničí, neuspokojuje pouze samotné učení. Chtěl by, aby se handicapovaní více zapojili do společnosti a aby jejich práce doznala uznání. "Chceme se pokusit, aby u veřejnosti padla nejrůznější tabu, která přežívají. Jde zejména o podceňování práce lidí s handicapem. Snažíme se oslovit nejen odbornou veřejnost, protože si myslíme, že zařazování a vzdělávání lidí s handicapem není na jejich straně," myslí si Axman.
Jedna z možností, jak provázat svět handicapovaných a takzvaně "normálních" lidí, je i projekt nazvaný "Umění s handicapem". Díky němu by se dílka zdravotně postižených umělců měla objevit ve veřejných budovách,jako jsou například městské či obecní úřady.
Je spousta výtvarných prací. Každý úřad se vybavuje nějakým kulturním dílem, ale to hlavní, co někdy chybí, je samotný obsah výtvarných děl. Neměla by být pouze dekorativní, měla by mít rovněž obsah. A práce lidí s handicapem, kteří na rozdíl od nás mají čas a schopnost vyjadřovat své nejrůznější myšlenky s hlubokým potencionálem, ten obsah určitě mají. Minimálně na pracoviště, která se zaobírají sociální tematikou, takové věc patří. Samozřejmě, že to musí být díla kvalitní," tvrdí Štěpán Axman.
Ne všichni zástupci měst a obcí jsou tomuto projektu nakloněni. Přesto ale Štěpán Axman doufá, že se díla handicapovaných dostanou více do povědomí veřejnosti.
"Většinová část obyvatelstva má zatím odtažitý přístup, což je škoda," konstatovala také senátorka a starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Šéfka žďárské radnice je jedna z těch, již postiženým nejenom fandí, ale naplno jim také vyjadřují podporu.

Foto: POMOC. Štěpán Axman rozjíždí projekt nazvaný Umění s handicapem.
Foto: Helena Zelená Křížová

Klíčová slova: