V Česku přibylo pět Přátelských míst

09.01.2012 13:42

Certifikací úspěšně prošly Národní technické muzeum v Praze, Krajský úřad Karlovarského kraje, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Clarion Congress Hotel Prague a ŠKODA AUTO Muzeum.

Dalších pět subjektů získalo v neděli 8. ledna 2012 titul Přátelské místo. Český červený kříž udělil tyto certifikáty podruhé v historii organizacím, které během loňského roku úspěšně ukončily certifikační proces. Mezi další Přátelská místa se zařadily veřejné instituce, hotely i úřady veřejné správy. Certifikací v roce 2011 úspěšně prošly Národní technické muzeum v Praze, Krajský úřad Karlovarského kraje, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Clarion Congress Hotel Prague a ŠKODA AUTO Muzeum.

Do projektu se hlásí stále nové instituce. I když byla Přátelská místa původně určena především pro komerční subjekty a poskytovatele služeb, stále více o speciální kurz mají zájem i úřady, muzea nebo knihovny. „Našim členům projekt určitě doporučíme,“ potvrdila během předávání certifikátů Zuzana Strnadová, předsedkyně Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Znalost práce s lidmi s nejrůznějšími omezeními by do standardu vzdělávání úředníků chtěl zařadit také Úřad práce. „Chceme začlenit obsah školení Přátelská místa do standardního vzdělávání všech zaměstnanců Úřadu práce ČR. Pilotní projekt by se mohl uskutečnit už v prvním čtvrtletí letošního roku,“ řekl náměstek generálního ředitele Úřadu práce ČR Martin Žárský.

Přátelská místa jsou projektem Českého červeného kříže, který garantuje a realizuje na celém území republiky Oblastní spolek ČČK Hradec Králové. Cílem projektu je vytvořit národní síť certifikovaných poskytovatelů služeb, u kterých bude mít klient s nejrůznějšími typy omezení garanci profesionálního přístupu a dostupnosti služeb. Poskytovatelům udělený certifikát usnadní přístup ke klientům, umožní oslovit i zákazníky se specifickými potřebami a zvýší kvalifikaci personálu. Klientům zase logo projektu napoví, kde se mohou spolehnout na odpovídající služby. Součástí certifikace je i posouzení přístupnosti prostor, například pro osoby se sníženou pohyblivostí, se smyslovým postižením nebo pro seniory. Záštitu nad projektem převzal místopředseda Svazu měst a obcí ČR a europoslanec Oldřich Vlasák.

Klienti v praxi poznají standard nabízených služeb díky logu Přátelské místo. Jejich seznam najdou také na webových stránkách projektu www.pratelskamista.cz. O účast v projektu mají největší zájem ubytovací zařízení a poskytovatelé služeb. Stále více se o něj ale zajímají i veřejné instituce a úřady. První certifikáty za rok 2010 získaly například pražská Botanická zahrada, Úřad městské části Praha 2, Krajský úřad Královéhradeckého kraje nebo hotely MAS v Sezimově Ústí a Srní na Šumavě.

Pavel Wiener

Klíčová slova: