Tréninkové bydlení pomáhá k samostatnému životu

Středisku Náchod Péče o duševní zdraví se podařilo získat tréninkový byt a nabídnout tak lidem s dlouhodobou duševní nemocí rehabilitační formu bydlení.

Smyslem tréninkového bydlení je umožnit lidem s nemocí žít mimo zdravotní a sociální instituce a podporovat je v samostatném životě.  

Každý chce prožít svůj život šťastně, samostatně a spokojeně. Avšak žít život uspořádaný podle svých představ není pro všechny jednoduché. Například pro ty, kterým vstoupí do života psychické onemocnění.

Organizace Péče o duševní zdraví se snaží těmto lidem pomáhat žít v prostředí podle své volby co nejspokojeněji a nejsamostatněji. Jednou z forem pomoci je poskytování programu tréninkového bydlení. Tento program poskytuje organizace od roku 2001 a aktuálně celkem podnajímá 17 tréninkových bytů v 5 městech.

Od nového roku organizace nabízí nově tento program i v Náchodě. Středisko Náchod se snažilo získat byt k účelům tréninkového bydlení od města, avšak to se dlouhodobě nedařilo. Byt se nakonec podařilo získat od soukromého vlastníka, který poskytl pronájem bytu za velmi příznivou cenu. 

„Ekonomická situace lidí s duševním onemocněním není obvykle příznivá a komerční nájem si nemohou dovolit. Zároveň v okrese Náchod není k dispozici dostatek dostupných služeb sociálního bydlení, proto jsme rádi, že se nám podařilo získat alespoň jeden byt. V bytě pracujeme s klientem formou sociální rehabilitace, trénujeme s ním potřebné dovednosti pro samostatné bydlení jako je finanční hospodaření, úklid či vaření a zapojujeme ho do běžného prostředí a komunity,“ vysvětluje smysl tréninkové bydlení vedoucí střediska Lucie Kudrnáčová. 

O možnost tréninkově bydlet byl velký zájem. Hned začátkem roku začal v bytě o velkosti 1+1 zkoušet poprvé samostatně žít s podporou PDZ první klient. Pavlovi je 36 let a kvůli svému psychotickému onemocnění dosud bydlel u rodičů. Již dlouhou dobu se chtěl osamostatnit, ale tržní nájemné pro něj bylo nedostupné z hlediska nízkých příjmů z invalidního důchodu. Přišel proto na pobočku PDZ v Náchodě se zakázkou, že by si chtěl najít v okolí Náchoda práci a do budoucna také samostatné bydlení.

Brzy si za podpory sociálních pracovníků našel práci v chráněné dílně a úspěšně se adaptoval do pracovního procesu. Následně opět vyjádřil přání samostatně bydlet. Organizace Péče o duševní zdraví v tu dobu získala tréninkový byt a Pavlovi nabídla možnost se do bytu nastěhovat. Pavel nabídku přijal a nyní konečně zjišťuje, jaké to je samostatně žít. Se sociálními pracovníky se v rámci sociální rehabilitace aktuálně věnují nácviku úklidu. Pavel zatím vše zvládá skvěle a v bytě je moc spokojený.

Michaela Venclová

Klíčová slova: