Test vhodný i pro kojence

Instruktorky stimulace zraku ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči používají již několik měsíců při vyšetřování dětí se zrakovým postižením nově zakoupený test preferenčního vidění Teller Acuity Cards II.

Test využívá vrozené tendence dětí dívat se raději na zřetelný černobílý vzor než na čistou šedou plochu. Jedná se o zjištění rozlišovací ostrosti oka. Test je dobře využitelný při vyšetřování kojenců a malých dětí, ale také starších dětí a dospělých s potížemi v komunikaci, s neurologickým či mentálním postižením.

Celá sada obsahuje 16 karet ve tvaru obdélníku s průzorem uprostřed každé karty. Ten slouží pro odečítání reakce dítěte na nabídnutou kartu. Ukrytí obličeje vyšetřujícího je výhodou zejména u dětí, které se snaží spíše navázat oční kontakt s osobou a karty jako takové je příliš nezajímají.  Černobílé pruhy mají na jednotlivých kartách různou intenzitu – od silnějších ke slabším proužkům (hodnota na kartách se uvádí v počtech cyklů na centimetr). Hodnotu na poslední kartě, kterou dítě rozlišilo, je pak možné porovnat s normou podle věku dítěte.

Test se nám v praxi velmi osvědčuje, umožňuje přesnější vyšetřování i velmi malých dětí a dětí, které by jinak bylo obtížné vyšetřit. Díky přesnějšímu testování se pak lépe daří spolu s rodiči plánovat aktivní i pasivní stimulaci zraku v domácím prostředí. 

Test do ostravského centra rané péče mohl být pořízen díky finanční podpoře Nadace ČEZ a Nadace Leontinka.

 

Kristina Mezníková

Klíčová slova: