Televize Nova sabotuje neslyšícím divákům přístup k oblíbeným pořadům

Ve snaze zabránit schválení novely vysílacího zákona televize Nova sehrává falešnou hru se sluchově postiženými diváky, kteří potřebují ke sledování televizních pořadů skryté titulky. Ve dnech 6. až 19. prosince 2016 spustila údajný pilotní projekt, který spočívá v tom, že u pořadů, kde jsou běžně titulky (například seriály), se místo titulků objevuje oznámení: Testujeme dopad chystané novely vysílacího zákona. V případě jejího schválení nebude pořad titulkován. Komentáře vítáme na nova.cz/titulky.  

Nezasvěcení diváci jsou samozřejmě rozhořčeni a píší stížnosti, jak očekávala Nova. Tyto stížnosti jí mají posloužit jako argument proti novele vysílacího zákona tím, že samy osoby s postižením sluchu novelu nechtějí.

Ještě větší rozhořčení vyvolalo jednání Novy mezi diváky zasvěcenými. Ti totiž vědí, nebo se to od zkušenějších v diskusích na sociálních sítích dozvídají, jaká je skutečnost. Až dosud mají komerční televize ze zákona povinnost titulkovat  nejméně 15 % pořadů, ale v zákoně již není určeno, že na každém vysílacím programu. Podle novely zákona by měly být  ve stejné míře titulkovány také další programy, například Prima ZOOM, Nova Cinema a podobně.

Televize Nova nyní vysílá na hlavním programu asi 40 % pořadů se skrytými titulky, tedy nad rámec zákonné povinnosti, ovšem většinu těch 40 % tvoří staré reprízy a jen málo titulkovaných premiér. Novelu zákona však odmítá a nechce titulkovat i další programy. Proto přistoupila k „pilotnímu projektu“ a znepřístupnila neslyšícím lidem řadu pořadů, dříve titulkovaných. A to tak, aby to lidem závislým na titulcích co nejvíce vadilo.

Neopatřila skrytými titulky premiéry, které původně titulky mít měly a byly avizovány i v televizním programu. Navíc u oblíbených reprízovaných pořadů odebrala titulky, i když byly již s titulky odvysílány a nebylo potřeba vyrábět nové. Takto znepřístupnila dokonce i pohádky.

Dále narušila kontinuitu seriálů, například seriál Přátelé vždy po třech otitulkovaných dílech v dalších třech dílech titulky vynechává, ačkoliv se jedná o reprízy a titulky již vyrobeny byly. U trilogie Santa Claus otitulkovala první díl, ale další dva díly již ne. Také vynechala čtyři premiérové Ordinace 2. Jde o velmi neprofesionální přístup, který svědčí o neúctě k divákům a zneužívá jejich sluchového handicapu. 

Co by se asi strhlo, kdyby Nova v rámci nějakého projektu úplně vypnula na 14 dnů zvuk? Nejde o nesmyslné srovnání. V diskusi na facebooku to názorně komentoval Raimund Koplík:

Asi zkráceně se dá říct, že kdo slyší, potřebuje zvuk (řeč týkající se děje), kdo neslyší, potřebuje písmenka. Nikoho dodnes nenapadlo, že by vysílal nějaký film, dejme tomu detektivku, bez zvuku.
Námitka, že výroba titulků stojí peníze, je ekvivalentní sdělení, že dabing taky stojí peníze. Jen na okraj, přibližně 50 - 100krát tolik.
Problém tkví především v tom, že těch, co potřebují titulky, je méně než těch, co jsou závislí na zvuku. Takže jsou titulky odsouvány do role jakési "zbytečnosti" a nepotřebné zátěže. Tak jsou lidi s postižením sluchu odsouváni mimo. Tomu se jinak říká diskriminace.
Takže aby se televize nevyzouvaly z vycházení vstříc čtenářům titulků, je potřebné tuto záležitost podepřít zákonem. Jak říkal kdysi Jan Werich: "Každej morální předpoklad musí bejt vyfutrovanej klackem."

Ve skutečnosti lidí, kteří potřebují titulky, není až tak málo. Problémy se sluchem u nás má kolem půl milionu lidí. Zhruba 200 000 natolik vážné, že používají sluchadla jako kompenzační pomůcku. Což ale není zárukou, že dobře rozumí mluvenému slovu v televizním vysílání, zvláště když je na pozadí hudba či jakékoliv ruchy. Ve věkové kategorii nad 65 let nějakou ztrátou sluchu trpí každý třetí člověk. Lidé, kteří mají v důsledku vyššího věku zhoršený sluch, nejsou nikde organizováni ani evidováni, avšak titulky při sledování televize využívají také.

Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel vyzvala uživatele skrytých titulků, aby vydrželi bez Ordinace či dalších pořadů, které nebudou titulkovány, i když normálně titulkovány jsou, a nestěžovali si na adrese, kterou uvedla Nova. Naopak ať raději pošlou do televize Nova samostatný dopis, že chtějí titulkování nejméně 15 % na každém vysílacím programu a uvedou, které oblíbené pořady by chtěli titulkovat. Také je vyzývá, aby vyplnili tento dotazník (otevře se v novém okně), který připravila ASNEP, aby získala nezávislé odpovědi o preferencích uživatelů skrytých titulků.

„Reagujte prosím tak, aby televize Nova nemohla Vaše podněty použít jako tvrzení, že si diváci nepřejí žádné změny,“ končí výzvu ASNEP. "Pokud jste již do Novy napsali e-mail, pošlete prosím jeho kopii též na adresu skryte-titulky@seznam.cz. To nám pomůže prokázat, že neodmítáte novelu zákona, ale jen neférové praktiky televize Nova."

Jaroslav Winter

Klíčová slova: