Také postižení lidé mohou plavat

04.02.2014 17:04

České Budějovice – Již dvacet let funguje občanské sdružení Kontakt bB jehož hlavním posláním je umožňovat samostatný pohyb ve vodě i osobám s velmi těžkým postižením. Program plavání tělesně postižených je realizován na všech úrovních, od rehabilitační až k vrcholově sportovní. Cílem je motivovat zdravotně postižené k aktivnímu, plnohodnotnému způsobu života a inspirovat osoby bez postižení k trvalé spolupráci.  

Občanské sdružení má své zastoupení i v Českých Budějovicích. Zdejší dobrovolníci se v prostorách městského bazénu a bazénu VIVA Fitness v IGY věnují dvakrát týdně zhruba třicítce handicapovaných plavců.  
"Od roku 2009 jsme poskytovatelem sociální služby a naším hlavním programem je celoroční výuka plavání," říká vedoucí českobudějovického střediska Jan Janoušek.
Mezi další hlavní činnosti střediska patří sport a týdenní pobytové akce. "Obě tyto oblasti navazují na výuku plavání.
Někteří z těch, kteří chodí pravidelně plavat a naučí se to, mají chuť posunout se dál a změřit své síly s jinými podobně postiženými jedinci," vysvětluje Janoušek. "Pro ně pak pořádáme okruh závodů a zároveň zpracováváme výsledky podle vlastní metodiky," dodává Jan Janoušek.
Tato metodika umožňuje spravedlivé porovnání jednotlivých výkonů a vytvoření jednotného pořadí bez ohledu na druh postižení sportovce. "V praxi to znamená, že se spolu mohou měřit i plavci, kteří nemají souměřitelné postižení. Na velkých mezinárodních závodech jsou závodníci rozděleni do deseti kategorií podle druhu postižení a potom je každá kategorie zvlášť hodnocena. V našich podmínkách by však vzhledem k nižšímu počtu plavců nebylo toto možné, a proto používáme tuto metodiku k vytvoření jednotného pořadí," přibližuje Jan Janoušek problematiku hodnocení plavců s tělesným postižením.
Třetí významnou činností českobudějovického sdružení Kontakt bB je pořádání týdenních pobytových akcí. Díky těmto pobytovým akcím se mohou lidé s postižením sdružovat a poznají jiné prostředí. "Dvakrát denně je obvyklá výuka plavání doplněná o různé hry a rehabilitaci," prozrazuje program těchto pobytových akcí Janoušek.
Typickým příkladem takovéto pobytové akce je každoroční letní plavecký kemp ve Strakonicích, kam se sjíždějí lidé z celé republiky. Častým návštěvníkem těchto akcí bývái herec Jan Potměšil a kemp navštívil i zpěvák Lou Fanánek Hagen, který se zde pokoušel splnit limit pro účast na paralympijských hrách.
"Na této akci je pěkné to, že veřejnost zde od nás není odtržena. Vše se odehrává na letní plovárně, kde máme vyhrazeny čtyři dráhy a celý areál můžeme využívat společně s ostatními návštěvníky," uvádí příklad integrace nepostižených a handicapovaných lidí Jan Janoušek.
Kontakt bB sdružuje ve čtyřech střediscích po celé republice téměř tři sta lidí. V Českých Budějovicích jich je kolem třiceti. "Plavce máme rozděleny podle jejich plaveckých dovedností. Věnujeme se těm, kteří s plaváním úplně začínají, stejně jako těm, kteří si zlepšují svou kondici nebo sportovní výkonnost, uzavírá Jan Janoušek.

Klíčová slova: