Systém I4Control®: novinky roku 2005

23.07.2014 14:16

Tento příspěvek o systému I4Control, který umožňuje ovládat osobní počítač pomocí pohybu očí, se již do programu nevešel. Protože však systém byl představen na minulé konferenci, informace Marcely Fejtové z ČVUT o dalším vývoji za uplynulý rok byla zařazena alespoň do sborníku.

Během minulého ročníku konference INSPO naše skupina představila odborné veřejnosti systém I4Control®. Toto zařízení představuje novou počítačovou periférii, která umožňuje ovládat osobní počítač pomocí pohybů očí, případně hlavy. Díky tomu, že emuluje počítačovou myš, nabízí svému uživateli jednoduchý způsob, jak prostřednictvím oka komunikovat s instalovanými aplikacemi. Základ tvoří malá kamera, která má stálou pozici vůči volně se pohybující hlavě uživatele systému díky svému umístění na brýlové obrubě. Z tohoto místa kamera snímá aktuální polohu oka a systém ji průběžně vyhodnocuje a vysílá pokyn pro pohyb kurzoru. Klik či dvojklik se aktivuje dostatečně dlouhým mrknutím oka (prostřednictvím volitelné časové konstanty lze odfiltrovat samovolná neovladatelná mrkání).

Cílem tohoto příspěvku je informovat o dalším vývoji tohoto zařízení. Aby se uživatelé naučili jednoduše, rychle a zcela ovládat pohyby kurzoru zábavnou formou, vytvořil náš tým v létě 2005 speciální autíčko – Gertíka. Tato okem ovládaná hračka má pomoci uživatelům k osvojení a procvičování komunikace s počítačem prostřednictvím systému I4Control®. Poprvé byla veřejnosti představena na propagační akci Věda v ulicích.

Hračka byla vytvořena ze stavebnice LEGO® a její ovládání je velice jednoduché. Dívá-li se řidič-uživatel nahoru, auto jede dopředu, při pohledu dolů auto couvá. Zatáčí při pohledu doleva či doprava a na mrknutí se otočí lokátor. Gertík byl velice dobře „řidiči“ přijat a zatím žádnému uživateli nedělalo velký problém ovládat tuto hračku. Tato zkušenost podle našeho názoru rozšiřuje oblast použití systému I4Control® jako ovládacího a řídícího prvku různých typů zařízení. Více je možno se dozvědět na nově vybudované webové stránce http://cyber.felk.cvut.cz/i4c/cz_system.html.

V září 2005 se naše pracoviště zapojilo do evropské sítě COGAIN (Communication by Gaze Interaction – Komunikace prostřednictvím očních pohybů, www.cogain.org), která pracuje na rozvoji technologií ke sledování očních pohybů pro postižené; úzce spolupracuje s uživatelskou komunitou; zpřístupňuje výsledky výzkumu i následné aplikace. COGAIN je Evropská síť excelence (European Network of Excellence - NoE), která si klade za cíl zajistit uživatelům s těžkým postižením plynulou a přirozenou komunikaci a přístup k počítači. Konsorcium sítě COGAIN spojuje přední odborníky z výzkumných skupin a podniků zabývajících se vývojem těchto průkopnických technologií. Více než 100 výzkumníků z více než deseti zemí je zapojeno do aktivit této sítě, jejíž vliv stoupá. K činnosti konsorcia přispívají dva poradní orgány: Výbor komunit uživatelů (Board of User Communities – BUC) a Výbor průmyslových poradců (Board of Industrial Advisors – BIA). Jejich úkolem je zajistit co nejlepší výsledky pro praktické využití. Projekt COGAIN byl odstartován v roce 2004 s finanční podporou EU a jeho cílem je stát se finančně soběstačným před ukončením této podpory v roce 2009.

Síť COGAIN nabízí spolupráci nejen potenciálním uživatelům, ale i lékařům specializujícím se na alternativní komunikaci, vědcům a podnikům. Do zájmových skupin projektu COGAIN se může zapojit každý, kdo se zajímá o rozvoj kvalitních a široce využitelných technologií řízení pomocí očí. Více je možno se dozvědět od autorů příspěvku nebo na webových stránkách www.cogain.org.