Světový den asistivních technologií poprvé v Praze

V rámci Světového dne asistivních technologií (GAAD), který se uskuteční v Praze poprvé ve čtvrtek 18. května 2017, představí Spektra, v.d.n., na dvou místech mobilní telefony a tablety přizpůsobené pro nevidomé, přístroje umožňující tělesně handicapovaným ovládat počítač pohybem, digitální čtečky a další pomůcky. 

Práci s kompenzačními pomůckami pro zrakově a jinak smyslově postižené si budou moci všichni návštěvníci vyzkoušet v prostorách Neviditelné výstavy (Karlovo nám. 1/23, Praha 2) od 11 do 16 hodin. Ve stejném čase se koná prezentace pomůcek pro tělesně handicapované v prostorách organizace KŘIŽOVATKA.CZ - počítačového klubu pro zdravotně postižené  (U Zeleného ptáka 1158, Praha 4).

 „Vývoj pomůcek pokračuje obrovským tempem a velmi dobře reaguje na změny v oblasti moderních technologií. Spousta lidí (třeba i rodičů těžce postižených dětí) tak ani neví, jaké se nabízejí možnosti – že existují komunikátory, které dokáží překonat komunikační bariéru např. mezi dítětem s Rettovým syndromem a jeho okolím, nebo software, který umožňuje pouhým pohybem očí ovládat počítač a skrze něj třeba i domácnost. A proto jsme se rozhodli uspořádat tyto dvě akce, abychom lidem ukázali, jaké pomůcky jsou dnes k dispozici,“ vysvětluje obchodní ředitel Tomáš Hrdinka, proč se Spektra, v. d. n. rozhodla do GAAD zapojit.

Pomůcky si osobně přijdou vyzkoušet například radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková nebo předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Patrik Nacher.

Pomůcky boří bariéry

Spektra, v. d. n., je rodinná firma, která se prodejem kompenzačních pomůcek zabývá už od roku 1990. Začínala s pomůckami pro zrakově handicapované, její současná nabídka už ale zahrnuje i hardware a software pro uživatele s mozkovou obrnou, Rettovým syndromem nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

Moderní technologie jsou pro postižené obrovskou oporou. Našim zákazníkům pomáhají v běžném životě, zpřístupňují jim služby, které by pro ně jinak byly nedostupné, překonávají díky nim bariéry v pracovním i osobním životě, takže mohou vést skutečně plnohodnotný život. A my jsme rádi, že jim v tom můžeme pomoci,“ říká Tomáš Hrdinka.

V rámci akcí konaných u příležitosti GAAD lidem jednotlivé pomůcky představí zaměstnanci firmy Spektra. Polovina týmu sestává z handicapovaných pracovníků, kteří nejen že pomůcky perfektně znají po technické stránce, ale navíc je při své práci i v soukromí sami využívají a mohou tak návštěvníkům prezentací vše podrobně vysvětlit a zodpovědět veškeré dotazy.

Odborným garantem obou workshopů je doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství v Praze, která říká: „Hlavním přínosem Světového dne asistivních technologií je, že podněcuje veřejnou diskuzi o přístupnosti moderních technologií lidem s různým typem zdravotního omezení. Často si neuvědomujeme, kolik internetových stránek je nepřístupných, kolik běžných domácích spotřebičů neumožňuje, aby je ovládali lidé s handicapem. Přitom dnes existují cenově dostupná zařízení, která umožní nejen číst texty, jestliže čtenář nevidí, ale také komunikovat, jestliže nemůže mluvit, či ovládat počítač pohledem a jeho prostřednictvím zhasnout lampu, otevřít okno či napsat běžný email příteli.”  

GAAD letos již pošesté

Světový den asistivních technologií (Global Accessibility Awareness Day - GAAD) se letos koná již pošesté. Každý třetí květnový čtvrtek se po celém světě pořádají akce pro odborníky i širší veřejnost. Konference, workshopy nebo výstavy, na kterých jsou prezentovány moderní pomůcky pro handicapované, pořádají různé organizace z vlastní iniciativy a většinou nezávisle na sobě. Společnost Spektra, v. d. n., se do GAAD letos zapojuje poprvé. Předtím se v rámci GAAD v ČR konal v roce 2014 Tmavomodrý festival v Brně a od roku 2015 Agora.

Tereza Vernerová
 

Klíčová slova: