Srdcerváči podpořili 11 projektů

Fundraisingový a osvětový projekt rozdělil 450 tisíc korun mezi deset organizací, které zaměstnávají lidí s postižením, a zdravotně postiženou podnikatelku, která kvůli vážné nemoci a následné invaliditě musela opustit chov ovcí a věnuje se včelařství.

Příběhy kriminalisty na vozíku, fotografky s dětskou obrnou, lékaře se syndromem vyhoření, vojáka s rakovinou i vysokého státního úředníka s psoriázou inspirovaly a podporovaly od září 2016 v projektu Srdcerváči mnohé zdravotně postižené, aby se nevzdávali svých kariérních snů. A těm takzvaně zdravým ukazovaly, že mezi námi žije mnoho skutečných superhrdinů všedních dní, kteří se krom běžných starostí musí prát i se svou nemocí či úrazem a přitom ve své profesi mnohdy předčí ty takzvaně zdravé.

Vlajkový projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) je však nejen osvětou, Srdcerváči také hmatatelně pomáhají. Už počtvrté tak 18. ledna 2017 v hotelu Clarion v pražských Vysočanech rozdělili  výtěžek z fundraisingového katalogu, v němž si drobní dárci za své dary vybírají jako odměnu unikátní zážitky a dárky, které Srdcerváčům věnují firmy, neziskové organizace a drobní podnikatelé.

Letos tak štědrost dárců a výtěžek z charitativních aukcí na Aukro.cz, kterým vévodil mobilní telefon Leoše Mareše, vynesly celkem 450 tisíc korun 10 organizacím, které zaměstnávají více než 50 procent zdravotně postižených, a podnikatelce v zemědělství, která musela kvůli vážné nemoci změnit obor podnikání a z chovatelky ovcí se stát včelařkou.

Mezi podpořenými organizacemi a projekty jsou Pestrá společnost, Duhová prádelna, Dobroty s příběhem, kavárna Modrý domeček, Kavárna Vrátka, Život bez bariér, Daneta, Sdružení Neratov, Zelený ostrov a Chráněné dílny Fokus Vysočina (tabulku přidělených grantů naleznete v příloze). „Jsem moc ráda, že letošní ročník Srdcerváčů rozdělí téměř půl milionu korun, ale možná ještě radši, že zase zbořil některé mýty v oblasti zaměstnávání postižených a že na příkladu našich Srdcerváčů dokázal, že zdravotně postižený může vykonávat i velmi specializovanou profesi nebo být manažerem na vysokém postu,“ říká ředitelka NFOZP a Srdcerváčka Hana Potměšilová.

Podle ní i letos získá díky projektu práci několik desítek zdravotně postižených. „Asi největším zadostiučiněním by bylo, kdybychom podpořili vznik 500 pracovních míst a první odhady ukazují, že tomu tak letos bude. Pro fond a Srdcerváče je to klíčové téma – hledání nových pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“ přeje si Potměšilová.

V grantové výzvě vyhlášené loni 9. září se sešlo 17 žádostí, z nichž 11 získalo celkem 450 tisíc korun. „Rozhodování bylo i letos velmi těžké, doručené projekty byly velmi kvalitně zpracované,“ uvedl Milan Jasný, který v grantové komisi jako generální ředitel zastupoval jednoho z dlouholetých partnerů Srdcerváčů firmu LMC. On sám je od loňského roku šéfem dozorčí rady NFOZP.

 

Přehled podpořených žadatelů je v tabulce na webu NFOZP. - http://www.nfozp.cz/nase-projekty/aktuality-z-nfozp/srdcervaci-podporili...

Klíčová slova: