Sociálně-patologické jevy v azylovém domě

Jsou hlavním tématem květnových Sociálních služeb. 

Problematika azylových domů byla poslední dobou oproti jiným tématům v sociálních službách trochu upozaděna. Prvním dílem tak začíná v květnovém časopisu Sociální služby seriál o sociálně patologických jevech v azylovém domě od Jiřího Juřeny. V úvodní části autor představuje teorii a vysvětluje čtenáři pojmy sociální patologie, prevence a sociální prevence. Za důležité považuje preventivní aktivity a opatření, kterým se ve druhé polovině článku také věnuje. První díl tak tvoří ideální „informační“ základnu pro další pokračování.

 

V květnovém čísle najdete také článek Terezy Uhrové Parkinsonova nemoc a poruchy kontroly impulzů. Do popředí pozornosti se v oblasti PN dostávají nové klinické jednotky z oblasti psychopatologie – poruchy kontroly impulzů a dopamin-dysregulační syndrom. V článku se dočtete, že klinickými projevy poruchy kontroly impulzů je např. patologické hráčství nebo kompulzivní přejídání, ale i to, jak tuto poruchu diagnostikovat, léčit a jaká volit preventivní opatření. Článek je velmi přínosný nejen pro pracující s lidmi s Parkinsonovou nemocí.

 

Důležitý je v novém čísle i článek Sterilizace není legrace aneb I defektní lidé mají právo se rozhodovat. Autorky Barbora Rittichová a Veronika Lapšanská nejprve představují historii sterilizací žen s mentálním postižením, aby se následně věnovaly aktuální právní úpravě. Nechybí samozřejmě ani komentář ke stávající situaci v praxi.

 

Májové číslo Sociálních služeb je opět bohaté na spoustu témat. Věříme, že pro vás bude radostí s novým číslem strávit příjemné jarní chvíle.

 

Veronika Hotová

Klíčová slova: