Rychmburské hradní slavnosti

Pořádá organizace Domov v sobotu 29. června na hradě Rychmburk.

Těšit se můžete na odpoledne plné zábavy, kde nebude chybět středověká hudba, divadelní a pěvecká vystoupení, ukázky rukodělné tvorby a mnoho dalšího.

Veřejnost má možnost setkat se s lidmi s duševním onemocněním, lépe je poznat a společně se pobavit.

Prostřednictvím úvodního slova ředitele Jakuba Vávry, výstavy ve sklepení hradu Rychmburk a dalším doprovodným programem chtějí veřejnosti přiblížit transformační proces. Ten probíhá díky projektu Podpora procesu transformace, který finančně podpořil Evropský sociální fond v rámci Operačního programu zaměstnanost.

Cílem je informovat veřejnost o přestěhování desítek lidí se zkušeností s duševním onemocněním do nových prostor a nastínit další kroky, které je ještě čekají. Mimo jiné chtějí poukázat na problematiku stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním.

Hradní slavnosti se těší vysokému zájmu návštěvníků. Každoročně přijíždí kolem stovky lidí a užívají si připraveného programu. Například paní Eliška ze Skutče, která říká: „Jezdíme sem pravidelně s dětmi a vždy si každý přijde na své. Vnímám jako správný krok, že lidé s duševním onemocněním nejsou izolování na hradě a mohou lépe žít v malých domácnostech.“

Letos je připraven opravdu bohatý program. Uslyšíte středověkou hudbu Góthein. Uvidíte kejklířské divadlo Komedianti na káře. Dále se můžete pobavit pohádkou o dvou furiantech, bláznivé princezně a zlém drakovi. Vystoupí pěvecký sbor Smíšek ze ZŠ Komenského ve Skutči.

Během odpoledne můžete zhlédnout ukázky práce se dřevem a uměleckého kováře. Pro děti bude připraveno oblíbené malování na obličej, mohou si vyzkoušet dobový kolotoč, střelnici, nebo si něco vytvořit v keramické dílničce.

Volně přístupné bude i Hradní sklepení, kde se můžete dozvědět něco o historii hradu Rychmburk. Navštívit můžete také zahrady, či věž, kde budou probíhat komentované prohlídky. Nebude chybět ani bohaté občerstvení.

„Přijďte, těšíme se na vás,“ dodává ředitel domova Jakub Vávra. Domov na hradě Rychmburk – příspěvková organizace Pardubického kraje. Celoroční pobytové zařízení pro osoby starší 18 let se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění. Klientům nabízejí služby chráněné bydlení a domov se zvláštním režimem.

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.