Ricahard Bureš: Neznám slůvko NEJDE

23.03.2008 23:07

Naučit se pracovat s počítačovou myší bylo pro něho velmi obtížné. Nicméně postupným cvičením se mu zlepšila motorika natolik, že dnes může pomocí myši kreslit, retušovat fotografie, vytvářet různé publikace a webové stránky.

Jednoho krásného říjnového dne jsem navštívil výstavu rehabilitačních pomůcek v Brně. Kde jsem potkal pana, který reprezentoval portál Helpnet, chvilku jsme si povídali o všem možném, i co trápí handicapované lidi, vyprávěl jsem mu část svého příběhu a on mi řekl nechť jej zkusím napsat. Přesto, že nemám literární vlohy, nerad o sobě mluvím a píšu, jsem se rozhodl, že zkusím napsat o sobě pár řádků.

Můj příběh začíná radostně jednoho krásného únorového dne, kdy jsem se narodil, bohužel s DMO, ale jako optimista. Moje první seznámení s počítačem bylo na základní škole, kterou jsem ze zdravotních důvodů absolvoval po nemocnicích a léčebnách, byl to Commodore 64, který byl jeden z prvních osmibitových počítačů dostupných u nás. Pro zajímavost jeho taktovací frekvence procesoru byla 1 Mhz a paměť ram 64 kilobajtů. Ze začátku jako každého kluka mě zajímaly hry, jelikož mám technické nadání, začalo mě víc zajímat, jak takové stroje fungují? To mě inspirovalo ke studiu na elektrotechnické škole.     

I když má motorika rukou není tak přesná jako zdravých lidí. Začalo mě nejvíce zajímat využití počítačů v grafice a designu. Hodně lidí mě od toho odrazovalo, kvůli mému handicapu, mám totiž nemocnou pravou ruku, vše tak dělám levou, která není úplně zdravá. Jedno jsem se však za ty léta naučil, být trpělivý a vytrvalý, víc než ostatní lidi kolem mě a vyškrtnul ze svého slovníku jedno slovíčko, a to NEJDE.

Začátky nebyly zrovna jednoduché, hlavně se naučit pracovat s počítačovou myší. Postupným cvičením se mi zlepšila motorika natolik, že můžu pomoci myši kreslit, retušovat fotografie, vytvářet různé publikace a webové stránky. Pro pár neziskových organizaci jsem vytvořil grafická loga a webové stránky, které prezentují jejich činnost.

Už ve škole jsem pokukoval po možnostech internetové sítě. Ale modemové připojení mi neumožňovalo být aktivnějším spolutvůrcem webu. Až po uvolnění cen a mít možnost doma rychlé připojení k internetu a naskytnutí pracovní příležitosti  jsem se stal aktivním spolutvůrcem webu. Otestovat a rozšířit své znalosti mě přivedlo udělat si mezinárodní certifikáty na programování a tvorbu webových stránek. V současné době mi slouží internet nejen k práci, ale i ke studiu, komunikaci s přáteli z celého světa, zábavě, hledání různých informací, nejen pro své potřeby, ale potřeby svých známých a přátel.