Proměny chráněného bydlení

Koncem loňského roku zahájili v Domově na hradě Rychmburk realizaci dalšího projektu Podpora komunitní služby.

Projekt finančně podpořil Evropský sociální fond v rámci Operačního programu zaměstnanost. Hlavním cílem projektu je podpora rozvoje služby chráněné bydlení, především cíleným vzděláním pracovníků a podporou samostatnosti klientů.

Jako garanta projektu si organizace vybrala Martina Fojtíčka, vedoucího denního stacionáře Ledovec Plzeň a propagátora ZOTAVENÍ. Cení si jeho odbornosti a otevřenosti.

„Rád se budu podílet na něčem, co bude odvážné, co bude v rámci ČR jedinečné, hluboce lidské a tím opravdové. Přál bych si, abychom klienty rozžili,“ odpověděl na nabídku spolupráce Fojtíček.

Společně s ředitelem organizace Jakubem Vávrou navštívil byty, ve kterých lidé s duševním onemocněním žijí. Ocenil, že místa, kde se byty nacházejí, jsou v běžné zástavbě.

Sociální a zdravotní pracovníci budou po dobu tří let procházet intenzivním vzděláváním. Jsou pro ně připraveny akreditované kurzy, tematické workshopy, supervize a stáže v obdobných zařízeních v České republice. Zároveň je díky tomuto projektu možné zaměstnávat v týmu peer konzultanta, což je proškolený člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním.

„Peer konzultant je pro tým velice přínosným partnerem,“ popisuje ředitel Jakub Vávra a pokračuje „může kolegům přiblížit pocity klientů a popsat, jak mohou určitě situace vnímat. Stejně tak je důležitý i pro klienty. Sám na sobě dokazuje, že se dá s nemocí žít plnohodnotný život.“

Pro lidi žijící v chráněném bydlení je důležité, aby se stali součástí místní komunity. Proto společně s pracovníky uspořádali v únoru tohoto roku „sousedské posezení“. Klienti pozvali své sousedy a příbuzné, aby měli možnost se seznámit. Připravené bylo občerstvení, výstava fotografií o tom, jak probíhalo stěhování do "nového" a jeden z klientů nabídl prohlídku domácnosti a pokoje, kde žije.

Milá byla návštěva radního Pardubického kraje Ing. Pavla Šotoly, místostarosty města Skuteč Jaroslava Hetfleiše nebo starosty obce Předhradí Ing. Zdeňka Mikšovského.

„Věříme, že až budeme pořádat další akci, sejde se u nás ještě víc lidí, jako u dobrých sousedů,“ řekla Veronika Kudláčková, vedoucí chráněného bydlení.

Domov na hradě Rychmburk – příspěvková organizace Pardubického kraje

Celoroční pobytové zařízení pro osoby starší 18 let se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění. Klientům nabízejí služby chráněné bydlení a domov se zvláštním režimem. Při aktivizačních činnostech mají klienti možnost účastnit se vzdělávacích seminářů, tvůrčích dílen a cestování. Svoji tradici má divadelní soubor „Markéta“, kde obyvatelé s pomocí asistentek nacvičují divadelní či pěvecká vystoupení,

Jana Boháčová

Klíčová slova: