Projekt Jsem jedno ucho slaví 1. narozeniny

Vlajkový projekt Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR Jsem jedno ucho, který vznikl při příležitosti 150. výročí Pražského spolku neslyšících, slaví 1. narozeniny! Během roku fungování představil široké veřejnosti 41 příběhů lidí se sluchovým handicapem, tým projektu natočil téměř 90 osvětových videí a osobnosti Jsem jedno ucho uspořádaly 8 besed pro studenty a širokou veřejnost.

Projekt Jsem jedno ucho přibližuje prostřednictvím příběhů každý týden životní osudy neslyšících, nedoslýchavých i ohluchlých lidí. A právě skrze příběhy ukazuje, že neslyšet znamená pro každého něco jiného.

„Po prvních dvanácti příbězích, které vyšly i knižně, se ukázalo, že má projekt velký potenciál nejen ve smyslu osvětové kampaně v médiích, ale i jako stmelující prvek v komunitě lidí se sluchovým postižením.  Do projektu se nadšeně zapojují lidé s různými typy vad, kteří spolu často příliš nekomunikují, neboť mají zcela rozdílné potřeby (např. neslyšící od narození vs. později ohluchlí). V rámci projektu se však nacházejí všechny tyto skupiny a cítí se být jeho součástí,“ říká Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Nedílnou součástí projektu jsou kromě samotných příběhů osobností, které vycházejí každý týden, i videa – Kurz znakového jazyka (dosud natočených 52 dílů) a Věděli jste, že… (32 dílů), besedy na základních a středních školách a pro veřejnost (přes 300 účastníků) a časopis Jsem jedno ucho, který vychází každé dva měsíce a každé číslo má tematické zaměření (prosinec 2018 Úspěšní neslyšící doma i ve světě, únor 2019 Sluchadla, duben 2019 Kochleární implantáty, červen 2019 bude na téma Tinnitus).

„Po roce fungování projektu mám velkou radost z toho, že se podařilo vzbudit zájem široké veřejnosti o téma sluchového handicapu. Nejzajímavější reakce na projekt máme z besed pro školy a širokou veřejnost. Když beseda začíná, školáci i dospělí se shodují, že sluchový handicap není tak strašný. Když si ale poslechnou příběhy osobností Jsem jedno ucho a zjistí, čím vším si lidé se sluchovým handicapem procházejí, zjišťují, že sluchový handicap je naopak jedním z těch nejhorších. A podle Světové zdravotnické organizace dokonce po mentálním postižení druhým nejtěžším,“ vysvětluje Veronika Cézová, autorka projektu Jsem jedno ucho.

Veronika Cézová

Klíčová slova: