Pražský magistrát zpřístupňuje zasedání zastupitelstva osobám s postižením sluchu

Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy jsou nově simultánně přepisována do textové podoby. Tato jednání jsou veřejná: přepis mluveného slova je tak možné sledovat přímo v sále na obrazovce, kde se v reálném čase zobrazuje jako text vše, co je řečeno. Současně lze sledovat doslovný přepis také online, tedy prostřednictvím internetu. Simultánně je přepisována dopolední část zasedání, informace z odpoledních jednání najdou zájemci na webu magistrátu hlavního města Prahy (www.praha.eu), kde je následně po několika dnech umístěn stenografický záznam. 

Online simultánní přepis mluvené řeči zajišťuje sociální firma Transkript online, která poskytuje služby v oblasti podpory komunikace osob se sluchovým postižením a profesionálního přepisu mluvené řeči. Zatím zajistila simultánní přepis dvou zasedání zastupitelstva, příští bude na programu 30. listopadu. 

O zavedení této služby zpřístupňující jednání zastupitelstva početné skupině osob s postižením sluchu se zasadili Patrik Nacher, člen zastupitelstva a předseda výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, a Marta Semelová, členka ZHMP. Jde o velmi významný krok tohoto subjektu státní správy vůči skupině osob s postižením sluchu, jímž pražský magistrát zřetelně deklaruje, že informační přístupnost považuje za nedílnou součást svých služeb a veřejného prostoru.

Zatím se uskutečnil simultánní přepis dvou zasedání zastupitelsta, příští bude na programu 30. listopadu. 

Markéta Outratová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.