Petr Vaculík: Možnosti internetu

23.03.2008 21:03

Ve 27 letech se ocitl v invalidním důchodě. Nedovedl si představit, jak dál žít s roztroušenou sklerózou. Objevil internet – info o nemoci, chat o zkušenostech s léčbou, e-mailová komunikace, telefonování přes internet, nákupy, bankovnictví, chválí možnost stáhnout si dokumenty z úředních stránek.

V roce 1993 byla u mě zjištěna roztroušená skleróza a následkem toho jsem se ocitl v invalidním důchodu - a co dál? Byl jsem tady já, nemoc a spousta volného času. Bylo mně 27 let a nedokázal jsem si další život s nemocí vůbec představit. Naštěstí se v naší vlasti v té době začala mílovými kroky rozvíjet výpočetní technika a současně i s ní internet. A protože jsem informace o skleróze a její léčbě sháněl kde se jen dalo, objevil jsem i já internet a jeho bezbřehé možnosti.

Ihned po připojení jsem „brouzdal“ po stránkách, zabývajících se přímo touto nemocí, začal si dopisovat pomocí e-mailu s nově získanými kamarády, kteří se potýkají se stejnou diagnozou, a pomocí chatu „naživo“ debatovat o svých zkušenostech s léčbou. A jak rychle se internet rozvíjel, tak rychle se rozvíjelo i moje onemocnění a tak jsem v současnosti upoután na invalidní vozík. Ale zase jenom zásluhou internetu nezůstal pro mě okolní svět uzavřen.

Stále si dopisuji a dnes i telefonuji se spoustou přátel z celého světa a dnes je můžu konečně zásluhou stálého rozvoje techniky pomocí webkamery i vidět, státní instituce jsou pomocí internetu přístupné a požadované informace a dokumenty si člověk může „stáhnout“ a nemusí podstupovat pracnou cestu na úřad, ale s tímto komunikovat přes mail a získat potřebné informace. Velmi se rozšířilo i internetové bankovnictví – kontrola účtu u svého peněžního ústavu a to už vůbec nemluvím o nakupování různého zboží. Je tu také možnost nalezení zajímavějšího a vyhovujícího zaměstnání.

Ale tak jako všechno má své klady, má také i své zápory, a ani u internetu tomu není jinak. Můžeme o tom slýchávat a číst ve sdělovacích prostředcích a denním tisku. Zkrátka a dobře se i zde naplňuje pravda o tom, že co může být použito pro dobro, může být i zneužito. Ale to už je daň, kterou za pokrok a usnadnění života platíme všichni. A nesmíme zapomenut na to snad nejdůležitější a pro nás už tak naprosto běžné – získávání nepřeberného množství informací ze všech oborů lidské činnosti. I když tato elektronická informační síť byla původně určena k jiným účelům, dnes umožňuje komunikaci a získávání informací lidem po celém světě. Co je ale důležité – velmi usnadňuje život nám zdravotně postiženým. Protože se stále rozvíjí, modernizuje a přibývají do něj stále nové a nové informace je pro lidstvo nezbytným pomocníkem a chci věřit tomu, že se na jeho stále dokonalejší služby budeme moci spolehnout i v budoucnu.